Ortalama Bilgisayar Ömrü

Selamlar Duyuru Ahalisi,

Aklıma takılan bir konu var. 4,5 sene boyunca kullandığım samsung np905s3g artık aşırı olmasa da yavaşlamıştı, şarjı az gidiyordu ve kasasının plastiği kırılmaya başlamıştı. ama hiç mavi ekran falan almadım. tam da bu doların fırladığı dönemde olduğu için daha da yükselmeden alayım diyerek kendime yeni bir bilgisayar aldım. Aklına ne takıldı diyecekseniz... 4.5 sene bir laptopun kullanımı için iyi bir süre mi? savurganlık mı yapmışım? olan oldu yeni bilgisayar aldım evet ama sadece merak ediyorum ortalama süresi nedir diye. tam da anlatamadım ama anladınız bence...

4.5 ideal. iyi dayanmıs emektar. ama 5-6-7 devirenler de var.

  • binder dandet  (04.11.18 23:49:51)
orta ve orta alt segment için iyi bir süre 4,5 yıl.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (04.11.18 23:50:29)
pili değiştirebilirsin. cpu-gpu genelde anakarta lehimli olduğundan cihazın ömrünü belirleyici faktörler bunların hızı-gücü olacaktır. günlük bilgisayarın için 4-5 yıl normaldir. taşınabilir olmayanlar içinse upgrade olabilidiği için 8-10 yıl idare edebilir fakat yaktığı elektrik bile emekliye ayırmak için yeterli bir sebep haline geliyor bu kadar zaman sonra.

  • aktuelbimurunu  (05.11.18 03:08:07)
şu an kullandığım laptop 6 yıllık. En az 2-3 gider gibi görünüyor.

  • Cruyff  (05.11.18 03:12:29)
5 sene normal. thinkpad ve apple'in 10 sene gittigini gordum. bence bir solid state al, 1-2 sene daha idare et.

  • cooperr  (05.11.18 05:31:38)
2014 model macbook pro'm daha yeni gibi. daha önce 2011 model macbook pro'm vardı. bir nedenle içini açıp ekrana giden çipi yaktığım için elime almasaydım hala kullanıyor olurdum. samsung için sanırım 4-5 sene iyidir.

  • twelfth  (05.11.18 08:38:50)
Bir iki ay sonra kullandığım laptop 7 yıllık olacak, alırken de üstün özelliklerde almamıştım. Ciddi ekonomik bir cihazdı zamanına göre.

Bu sene SSD taktım müthiş fark etti, 2 sene önce kadar pili tırtlamıştı muadil pil aldım. İki kere de içini açıp fanını temizledim, macunu yeniledim.

Dışardan bir etken olmazsa daha kullanırım inşaallah. Birşeyleri uzun süre kullanabiliyor olmak, saklamak bana ayrı bir zevk veriyor.
  • John Bloor  (05.11.18 09:05:15)
bilgisayarların özellikleri bu konuda çok önemli.
şu an kullandığım makine
16gb ram
250 gb ssd
i7- 6600u - 2,60 ghz işlemci.

yaklaşık 3 yıllık makine. en az 3 sene daha randımanlı kullanırım ben bunu.

ben senin yerinde olsam mevcut bilgisayarın oluru var mıdır onu incelerdim.
  • teritori  (05.11.18 10:30:48)
Ne amaçlı kullandığın daha önemli. Benimki 2012 model. 6.5 yıl oldu.

2. Nesil i7 işlemci ve 8 Gb rami var. Bir de 2011'den kalma ssd de taktım. Oyun oynamıyorum. Yeni bilgisayar alsam bundan farklı bir performans vermeyecek.

Bir tek ekranda bir yerde piksel yanması var. İlerki vadede hd panel taktırmayı düşünüyorum takılıyorsa o kadar.

Edit: 18 haziran 2012'de almışım. 6.5 sene olmuş. Ofis kullanımı için kullanıyorsan bence gereksiz bir harcama olmuş. Ben benimkini değiştirmeyi düşünmüyorum.
  • denizgonen  (05.11.18 11:29:43 ~ 11:34:10)
5 yıl iyidir.

  • babilbaligi  (05.11.18 15:54:15)