[]

literatür araştırması için ideal makale sayısı

nedir?

tez hocam bir konu belirleri sipariş önceliklendirme ve çizelgeleme adı altında. daha sonra bunları birer ikişer cümle ile kim, ne zaman, niye ve hangi teknik ile yapmış diye literatür araştırması yap dedi.

15 makale okudum 420 sözcük toplam özet var. fakat geçen gittiğimde "bu kadarlık süreçte en az 100 tane okuman lazımdı bu işi niye önemsemedin vs" gibi bir konuşma geçmişti aramızda.

araştırmaya devam ediyorum fakat son 10 yıllık dönem içerisinde bu konuya uygun (ve tabii fabrikalarda uygulanmış) şeyleri okudum ve 15 tanesinden bir şeyler aldım.

özetle nedir bu işin raconu?

 
Oyle bir sayi yok. Racon, alanda bu konuyla ilgili yapilmis her seyi okumandir. Sayisi calistigin spesifik konuya gore degisir.


  • evrim halkasi  (03.11.18 13:06:41) 
Doktorada gunde bir, yuksek lisansta iki gunde bir. Bizim yazili olmayan kuralimiz boyleydi. 15 makale tek bir konu icin de butun tez icin mi bilemedim ama biraz daha okumaniz daha iyi olabilir zira her okudugunuzu da referans vermek zorunda degilsiniz. Ayrica makale okuma konusunda da kendinizi gelistirerek kisa zamanda cok fazla makale taramasi yapabilirsiniz. Kolayliklar.


  • lamira  (03.11.18 13:06:43) 
Racondan cok pratik bir iki oneri:
- siparis / scheduling konularinda yazilmis 2-3 tane "review" makalesi zaten vardir. Once onlari bulun science direct/emerald vs den. Cogu makale zaten sizin hocanin istedigi isi daha once yapmis oluyor. 5-6 sayfalik review icin 200+ makale kullanan gordum.
- bu konuda yapilan calismalarin taxonomysi not ettiken sonra sizin spesifik konunuzda yazilanlari ayirin kenara.
- online ulastiginiz makalelerin bilgisi arasinda "cited by/#" diye birsey vardir, o makaleyi kimin kac defa refere ettigi gibi. bir nevi makale rating. Bu da size o makalenin popularitisini (yani dolayli yoldan ne kadar cok ise yarayabilecegini) gosterir.
- makele okurken de once abstarcta bakarak on elemeyi yapin. isinize yarama ihtimali var mi? sonra conclusion kismina bakin, elemanar gercekten ise yarar birsey bulmus mu? eger bu ikisi de olumlu ise o zaman da makalenin geri kalanini hizlica okursunuz. Her makale oyle bastan sona okunmaz. Hocanizin dedigi 100 rakami da buna gore verilmis bence.
- makaleleri teori ve case diye ayirmaniz guzel olmus. Teori kamalelerini benzer makaleleri gruplayarak , yni 5-6 makaleyi 2-3 cumlede ozetlersiniz "he said.. she said. diye". case ler ozel oldugu icin her case icin 1-2 cumle yeterli olur genelde.
- ben olsam bir de bir tablo yapardim karsilastirma icin. "zaman, teknik, metot" vs gibi krterleri sutunda yazip, makaleleri de satrlara yazin. aradaki kutucuklar a buldugunuz sonucu. bylece kendi katkinizi da gostermis olursunuz. Insanlar sever bu tur zaman kazandiran seyleri.
  • parcxerox  (03.11.18 16:24:13 ~ 16:37:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.