Kafası hiç çalışmayan ama iyi niyetli iş arkadaşı

Birlikte çalıştığım böyle bir arkadaşım var. Çok seviyorum kendisini, çok iyi çocuk. Çalışkan. Ama kafası o kadar çalışmıyor ki birlikte çalışmanız benim için çok zor oluyor. Yaptığı bütün işlerden ben sorumluyum, önemli bir iş yaptıramaz duruma geldim. Az önemli işte bile o kadar basit hatalar yapıyor ki. Yaptığı hiçbir şeye güvenemiyorum. Sürekli başında da duramıyorum. İşe hiç kendini vermiyor, ne yaptığının farkında değil, ayakta uyuyor. Yeni de değil, 10 senedir çalışıyor. Ne yapayım ben bu çocuğa? Nasıl yapayım da oldurayım? Böyle bir arkadaşı işe kazandırmanın yolu var mı?

hiç karşına alıp, bunları anlattın mı?

  • teritori  (30.10.18 11:05:15)
10 sene çalışsam benim de kafam çalışmazdı. Tükenmiştir büyük ihtimalle geçim derdinden, robotlaşmaktan.. Bunu ona söylesen de bir şey olmayacak malesef.

Böyle böyle yitiyor benliğimiz.
  • binder dandet  (30.10.18 11:06:34 ~ 11:07:57)
Karsina alip konus bence de. Boyle boyle hatalar yapiyorsun, bunlara dikkat etmen lazim. Ben seni iyi niyetinden dolayi cok seviyorum, bunlari da asarsak cok guzel anlasiriz seninle falan de.

  • stavro  (30.10.18 11:10:37)
karşına alıp konuşmuşsundur belli zamanlarda diye varsayıyorum, öyle düşünmek istiyorum yani.

bizde de bunun yeni başlayan versiyonu vardı. 1 sene sonra baktık hiçbir ilerleme yok, daha uygun bir ekibe geçişini sağladık. o da aynen böyle dikkatsiz ve unutkandı, bizde de hep kritik işler var. daha düşünmeden, otomatik çalışabileceği bir yere geçti aynı kurum içinde.
  • piremses  (30.10.18 11:14:30)
Konuştuk, hem ben hem müdürüm defalarca konuştuk. Ayrıca hatalarını yakaladıkça da söylüyorum her seferinde, ama aynı hataları yapmaya devam ediyor. Hiç konuşmamışız gibi.

  • pati  (30.10.18 11:16:07)
imkanınız varsa ruslu bir mevkide tatile çıkarın çocuğu bir hafta 10 gün. Zıpkın gibi gelecektir.

  • binder dandet  (30.10.18 11:18:10)
başka departmana geçme durumu yok mu? belki kendini kovdurtmaya çalışıyordur, bilemezsiniz.

  • nice tnetennba  (30.10.18 11:19:44)
@binder evlenmeden önce olsa olurdu. Şimdi olmaz. Kaçırdık.

  • pati  (30.10.18 11:22:03)
@nice başka departmanda ihtiyaç olsa da isteseler hemen vereceğiz :) paraya ihtiyacı var kovulmak istemez, kovulmayacağını da bilir hatta.

  • pati  (30.10.18 11:25:05)
tamam, daha teknik düşünelim o zaman.

İşle ilgili checklist hazırlayın, bu checklistleri dikkatinin dağıldığı konularda yoğunlaştırın. (atıyorum yazı yazıyorsa word'de grammar check)

direkt yazdırıp verin önüne ve anlatın. işi bitirmeden checklisti uygulamasını söyleyin.

1-2 (3-4?) bakar kağıttan sonrasında dikkat etmeye başlar dikkat edilmesi gereken yerlere. Kafa dalgınsa hatalarının çoğunu kompanse etmeyecektir ama yüksek oranda çocuğu kullanılabilir hale getirir.
  • binder dandet  (30.10.18 11:26:00 ~ 11:28:49)
anladım. bence adam 'nasıl olsa 10 yıldır buradayım, tüm yanlışlarıma rağmen kovulmuyorum. neden işime dikkat etmem gereksin ki" diye düşünüyordur. adama rahatlık gelmiş. benim çalıştığım yerde 6 yıllık çalışan vardı, istediği saatte gelir, istediği saatte gider, kimsenin yapmayacağı hataları yapardı. nasıl olsa kovulmayacak diye.

  • nice tnetennba  (30.10.18 11:35:04)
@borç kovmak söz konusu değil. Zaten işe kazandırmak için fikir sormuştum. Beklentimiz adamın "yörünge fiziği" bilmesi değil. Sadece ne yaptığını bilsin. Takmamak da seçenek değil.

  • pati  (30.10.18 13:34:09 ~ 13:34:38)
Demek ki dikkat dağınıklığı, odaklanma problemi var. Profosyonel yardım almasını sağlayın.

  • John Bloor  (30.10.18 13:44:56)
İşine ortaksam maaşına da ortak olurum.
Yok bütün maaşı kendi alıyorsa işini yapsın bi zahmet.

Umurunda olmaz böyle bedavacılar. Kovun gitsin
  • bana her yer cehennem  (30.10.18 15:20:00)
@cehennem açıklamıştım aslında, iş yapmıyor yatıyor değil, bedavacı hiç değil. İş yapıyor, çok çalışkan. Allah vergisi olarak kafası çalışmıyor. Bir kötü niyet yok. Benim görevim ve kişisel isteğim bu arkadaşı kazanmak.

  • pati  (30.10.18 15:37:07)
bence kafa çalışmaması ile dikkatsizlik aynı şeyler değil.
kafası çalışmıyorsa yapacak pek birşey yok.
daha basit işler verirsiniz, maaşını uzun süre zam yapmayarak düşürürsünüz.

dikkat dağınıklığı varsa, çeşitli şekillerde çözülebilir .
  • herhaltibiliyoring  (30.10.18 15:53:20 ~ 15:58:30)