[]

1800'lerde Balkanlarda yasayan Turkler oraya ne zaman gelmislerdi?

Selamlar,

Simdi tekrardan ust soy sorgulama olayina bakinca geldi aklima. 1850'lerde Makedonya'da ve Girit'te dogmuslar. Nereden ve ne zaman gelmis bu insanlar oraya? O zamanlar o bolgede yasayan insanlarin ortak ya da benzer bir goc hareketi var mi, su tarihte su bolgeden dalgalar halinde gelmisler diye? Bu ara cok taktim bu olaya hatta su DNA testlerinden bile yaptim simdi sonuclari bekliyorum.


 
osmanlının balkanları fethi sonrası, muhtemelen anadoludan balkanlara iskan ettirilmişlerdir.


  • biravekahve  (29.10.18 14:25:17) 
anadolu'dan yolluyorlardı balkanlara. girit'e yollananlar daha geç dönem


  • prasinos  (29.10.18 14:47:40) 
Fetih sonrası dediği gibi. Fethedilen bölgelere genellikle savaşçı vs oldukları için öz türkleri yerleştiriyordu osmanlı Devleti. Hatta sırf byndan dolayı yüzlerce yıl içinde abadoluda türk kalmamıştı diyen bi tarih kitabı ya da makale vs gibi birşey okumuştum bir yerlerde.


  • mahone  (29.10.18 15:09:24) 
  • 52hz  (29.10.18 15:27:02) 
Makedonya bölgesi, mesela Üsküp daha 1300'lü yıllarda İstanbul'dan bile önce fethedilmiştir.Bunu takip edebilmeniz mümkün değil.Osmanlı'nın Rumeli kayıtları mağlesef düzgün değil


  • turkuaz  (29.10.18 15:41:30) 
onlarin cogu balkan muslumanlari, yani oranin dinini degistirmis ahalisi. DNA testinde, muhtemelen sirp-yunan ve biraz da yahudilik cikacaktir. yani, oranin adami..anadolu'dan oraya gonderilen az da olsa var fatih ve sonrasi donemlerde. Girit'in fethi daha sonraya dusuyor benim bildigim. ha bunlara karsi cikacak olanlar olacaktir, o zaman balkan turklerini anadolu'daki yoruklerle fenotip olarak kiyaslamalarini oneriyorum.


  • ubi dubium ibi libertas  (29.10.18 16:12:48 ~ 16:14:32) 
@ubi dubium ibi libertas verdiğin bilgi hatalı veya eksik diyeyim.Tek tip bir Balkan Türkü yoktur.

Boşnaklar,Pomaklar,Arnavutlar,Yunanistandakiler,Makedonyadakiler,Bulgaristandakiler incelersen hepsi farklı.Fenotip kıyaslamasına gireceksek Balkanlara gitmeye gerek yok Ege-Doğu Anadolu-karadeniz bile birbirine benzemiyor.

Doğrudur Rumelili olup da aslen Türk olmayıp devşirilmiş çok kavim-millet vardır.Ancak bunlar genelde benliklerini korumuşlardır.Karışma azdır.Bulgaristan'a gittiğimde kim Anasoludan getirilme Türktür,Kim devşirme pomaktır,kim alevidir gayet net bellidir.Gene aynı şekilde Makedonya ve civarında törbeşler bellidir.Boşnaklar ,Arnavutlar nettir.Balkanlarda herkes herkesi bilir esas karışma bunlar Türkiyeye göç edince burada olmuştur.Balkanlarda karışma çok daha düşüktür
  • turkuaz  (29.10.18 20:59:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.