Proteinle ilgili

Vücutta protein fazlalığı herhangi bir sorun teşkil ediyor mu/eder mi? Eğer öyleyse ne yapmak gerekir?

Bu durum alınan proteinin sindirilememesi ile mi ilgilidir? Sorum saçma olabilir belki, bu tür konulardan anlamıyorum.

Düzenli spor yapıp normal besleniyorum, toz ya da proteinli içecekler gibi ekstra bir şeyler tüketmiyorum. Google'da biraz araştırma yaptım fakat tatmin olmadım, burada bilgili arkadaşlar varsa bir de size sormak istedim. Teşekkürler.

Alınan proteinin kullanabildiğini kullanır, kullanamadığını yağ olarak depolar yapacak bir şey yok, yağ olarak depolamaması için yapılan aktivitelere göre günlük ihtiyacı hesaplayıp ona göre kullanmak gerekir. Ha metabolik olarak riskleri soruyorsan o noktaya gelmek biraz zor, yani günlük 300-400 gram falan protein almazsan o noktaya ulaşmak zor onun için de 2 kilo falan et yemen lazım.

  • angelus  (28.10.18 19:19:44)
Protein açısından dengesiz bir diyet vücutta negatif/pozitif azot dengesi oluşturur, çok kabaca protein deposu diye bir şey olmadığından gereğinden fazla protein almak bunları atacak organları yorar, böbrek ve karaciğere sıkıntı çıkarır. Depolanacaksa da yağa çevrilip depolanır. Aktivite yaş cinsiyet vb faktörlere bağlı gereken miktar kadar, esansiyel amino asitleri de içeren bir diyet yeterli olacaktır.

  • tepsi degilim ben  (28.10.18 19:23:04)