[]

ingilizce kelime çalışma

ingilizcede kelime öğrenmek en çok zorlandığım kısım. haliyle listening, reading'i falan da etkiliyor. ben şöyle yapıyorum. bugün 10 kelime öğrendim diyelim. onu sabah, öğlen ve akşam tekrar ediyorum. daha sonra o kelimeleri 2. ve 3. gün de tekrar ediyorum. sonra pazar günü o hafta öğrendiğim tüm kelimeleri tekrar ediyorum.

ancak şöyle bir sorun var. kelime yazmak çok zamanımı alıyor. mesela "call" kelimesi. hem isim hem fiil. fiil olarak aramak, seslenmek gibi 3-4 farklı anlamı var. her biri için ayrı ayrı cümle yazıyorum. bu yüzden 1 kelimeyi hazırlamak 6-7 dakikamı alıyor. günde kelime çalışmaya sadece 1 saat ayırabiliyorum ve günde 10 kelime öğrenebiliyorum ortalama. haliyle bu gelişimimi yavaşlatıyor.

diğer bir yöntem de kelime kartının bir yüzüne türkçesini bir yüzüne ingilizcesini yazmak. bu sayede daha hızlı öğrenebilirim. bu şekilde mi çalışsam? ama bu sefer de kelimeyi cümlede düzgün kullanamayabilirim. mesela "I am afraid of spiders" yerine "I afraid from spiders" diyebilirim. o cümleler faydalı oluyor ama zaman da alıyor.

siz nasıl çalıştınız kelimeleri? hangi yöntem doğrudur?

 
Kelime öğrenmenin en iyi yolu kelimeleri herhangi bir şekilde ezberlemek değil, bol bol okumak. Bir metin okurken bilmediğiniz her sözcükte durup sözlüğe bakmayın, anlamı bağlamdan çıkarmaya çalışın. Bir paragraf ya da bir sayfa ya da bir bölüm bittiğinde geri dönüp o sözcüklere bakın.


  • kobuzchu kiz  (27.10.18 17:43:23) 
maalesef o yeterli olmuyor. çünkü kelime bilmeden okuyamıyorum. kendi sevimde şeyler okuyorum anlıyorum ama bir sınırı geçemedim. mesela the economist okuyayım dedim 1 paragrafı bitiremedim bile. kelime çalışmak gerekiyor gibi.


  • nick bulamadim  (27.10.18 18:58:12) 
Kelime defterim var, oturup kelime calisirim.

TOEFL 102, YDS 97
  • Traveller  (27.10.18 20:15:02) 
traveller kelime defterini nasıl hazırladın acaba? zahmet olmazsa görüntü atabilir misin 1 sayfa? amacım the economist falan okuyabilmek. bunun için de çok kelime öğrenmem gerek. ama bu kadar kelimeyi örnek cümlelerle yazmak uzun sürüyor. sen örnek cümle yazıyor musun yoksa sadece anlamını mı yazıyorsun?


  • nick bulamadim  (27.10.18 21:41:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.