baklava vs. cevizli baklava

gerçek baklavayı mı yoksa içine ceviz konma gafleti gösterileni mi seviyorsunuz?
cevizli sevenlere ek soru, bunu halka açık yerde yerken utanmıyor musunuz?

fakirlik. ben de ortamlarda cevizli sevdiğimi söylüyorum ama yerken içime doğru ağlıyorum.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (25.10.18 21:21:24)
baklavalı fıstık severim o derece.

  • captainmrg  (25.10.18 21:26:43)
Valla baklavayı çok seviyorum önceligim fıstıklı olur ama yoksa cevizli de yerim.

  • Amaranta ursula  (25.10.18 21:41:54)
Baklava fistikli olur, cevizli oldum olasi sevmem.

  • battal gemalmaz  (25.10.18 21:42:24)
Fıstıklı baklava sanırım en sevdiğim tatlı (emin değilim) cevizli baklava yemem bile o derece manasız geliyor

  • pastörizesüt  (25.10.18 21:48:47)
cevizli baklava ancak yoklukta gider. o da baklava olmasının hatırına...

bi de seveni mi varmış?
  • olutaklidi  (25.10.18 21:55:27)
Fıstıklı ayrı cevizli ayrı hatta fındıklı ayrıdır. Hepsini severim.
Mesela çayla cevizli olan gider. Fındıklıya süt çok yakışır. Fıstıklı her şekilde yenir.
Baklavayı da insan gibi yiyorsaniz utanmayın tabi ki
  • kisa  (25.10.18 21:55:30)
Cevizin kendisini zaten sevmem de cevizin orada ne isi varmis?

Yoklukta gideri var. +1
  • dont eat me  (25.10.18 22:27:41)
Ceviz burma kadayıfa iyi gidiyor sanki.

  • herhaltibiliyoring  (25.10.18 22:38:11)
Cevizli seviyorum, o kadar!
Antep fistigi ile sekeri yanyana sevmiyorum.

  • trejemu  (25.10.18 22:46:39)
baklavayi fıstıklı severim ama cevizli sarma, şerbetli tatli var bi tane. Onun yeri ayrı.

  • damla sakızlı dondurma  (25.10.18 22:55:23)
Fındıklı sütlü nuriye

  • fasulyek  (25.10.18 23:12:43)
Tabii ki baklava.
Duyurunu sevdim bu arada, cevizli baklava yiyenleri sempatik bir şekilde aşağılaman komiğime gitti. :)

Kuru baklava olsa çok daha güzel olur.

There's never enough fıstık for baklava.
  • yirmisantim  (25.10.18 23:38:02)
Birebir ayni baklavanin icine fistik yerine ceviz koyarsan o baklava benim icin "les"tir. Yazik edilmistir baklavaya. Cevizli yiyecegiem hic yemem. Mideme saygisizlik etmem.

  • stavro  (25.10.18 23:56:10)
Antep fıstığına aşik biri olarak tabi ki fıstıklı. Zaten cevizte hafif acı bi tat var ve baklavaya bence yakışmıyor.

@damla sakızlı dondurma'nin dediği tatlıyı bizim evde sarı burma diye yapiyor annem. O fena değil gerçi ama yine de her şekilde antep fıstığını tercih ederim.

En sevdiğim dondurma da Antep fıstıklı, en sevdiğim pasta da. Antep fıstığı <3
  • nundu  (26.10.18 00:03:06)
Cevizli. Bi kere ten uyumu var. Cırtlamıyor kusmuk gibi arada.

Fıstığı da 800 kilo koyuyolar bi de maharet gibi. Yemeye kalksam beş saniye sonra başım dönüyor. Ayıklıyorum ortadan fıstığı, öyle yiyorum.
  • Zeth  (26.10.18 00:25:57)
ne baklava edebiyatı yaptınız be. zenginim ama cevizli seviyorum pff.

  • theseachange  (26.10.18 03:53:07)
Havuç dilimine bayılırım.

Böyle yanlardan fıstıklar falan,
ikiye ayırıp, arasına kaymak
ya da dondurma, ıımmm nefisss...
  • lemon cake  (26.10.18 04:54:21)
Kesinlikle fıstıklı baklava. Cevizli baklava olmaz. Konu tartışmaya açık değildir. Bitti.

  • beyaztenlikiz  (26.10.18 06:22:06)
baklava bencede fıstıklı olur ama ev baklavasına da fıstığı yakıştıramıyorum. ev baklavası cevizli olur. sayısı az da olsa cevizli baklavayı fıstıklı baklavadan daha güzel yapan yerler de var.

  • kraldan cok kralci  (26.10.18 08:37:50)
@theseachange, cebin zengin olabilir ama damak tadın değilmiş onu anlamış olduk pffsss.. .s

cevizli baklava ile ilgili en insan aklına yatan cevabı @kraldan cok kralci verdi. ev baklavasına fıstık yakışmıyor doğrudur, o yüzden fındık koyuyoruz. normalde cevizi ancak ve ancak evde açılan şerbetli ve kat kat hamur tatlısına yakıştırırdım ama o kadar güzel ev baklavası yapanlar var ki(misal annem) o nadide el emeğini cevizle kirletmeye yanaşmıyorlar. bu yüzdendir ki hakiki ev baklavası fındıklı olur.

neyse ya benim bir şey dememe gerek yok, halk gereken cevabı verdi sandıkta verdi.
  • Bruce  (26.10.18 08:38:45 ~ 09:19:14)
olm daha dün işyerine kilo kilo baklava geldi. yan yana duran fıstıklı ve cevizli arasında cevizliyi gömdüm.

ceviz seviyorum, baklava falan bahane...
  • babilbaligi  (26.10.18 08:45:46)
Eğer kalitesinden emin değilsem cevizli tercih ederim, çünkü diğer türlü içindekinin fıstık mı başka bir şey mi, en iyi ihtimal ile fıstığa yeşil başka bir şey karıştırılmış mı anlayamazsınız.

Ama ceviz öyle değil, ceviz yerine başka bir şey kullanamazlar.

Elbetteki sütlü nuriye varsa tek geçerim, olsa da yesek.

Cevizliye yüz çevirip fıstıklı diyen arkadaşlar, eğer fıstıklı baklavanın kilosunu 100-120 den aşağı alıyorsanız fıstık yemiyorsunuz. Haberiniz olsun.
  • John Bloor  (26.10.18 09:16:03)
@John Bloor, başka bir şeyden kastın nedir mesela, ne koyuyorlar fıstık yerine?

  • Bruce  (26.10.18 09:50:48)
baklavayı genel olarak pek sevmem. ama doğu karadeniz'de el açması fındıklı baklava yedim ve baklavayı sevmeye başladım. sanırım orijinaline benzemediği için sevdim. yoğun miktarda fındıktan dolayı çıtır çıtır baklava hamurunun arasına fındık ezmesi sürülmüş gibi oluyor.

  • muslugubozukhayrat  (26.10.18 09:58:57)
@Bruce en sağlıklısı bezelye, yani inşallah ucuz baklavaların hepsinde bezelye vardır :)

  • John Bloor  (26.10.18 10:17:59)
fıstık sevmiyorum.

tabiki cevizli. cevizli baklava kalp. bence the baklava cevizli zaten <3 :)
  • benaslinda  (26.10.18 11:30:17)
Cevizliyi daha çok seviyorum ama bu ev baklavasından kaynaklı bir alışkanlık olabilir. Fıstık severim ama toz hali hiç hoşuma gitmiyor, tadını alamıyormuşum gibi geliyor.

  • pike  (26.10.18 11:38:18 ~ 11:38:44)