Borç Ödeme Planı - Kredi Başvurusu mu? Yapılandırma mı?

Aylık 3500-4000 lira gelirim var.

1. kredi kartı: 4200 (aynı zamanda maaş hesabımın olduğu banka)

2. kredi kartı: 1000

3. kredi kartı: 2800

yani toplamda 7000 - 8000 borcum var (bu ay borcumu nakit avansla ödedim maalesef)

yani birazcık batırmış durumdayım.

maaş müşterisi olduğum kartı yapılandırsam mı? Yoksa tamamı için kredi çekip tüm borçlarımı taksitle mi ödesem?

yapılandırınca sicile ödeme güçlüğü gibi geçiyormuş diye duydum. sizce hangisi mantıklı?

nakit avansla odemek yerine asgarisini odeyip harcamalari kisarak birkac ayda halledebilirsiniz. 4 ayda biter gibime geliyor

  • fakyoras  (24.10.18 11:07:38 ~ 11:08:00)
yüksek borcu olan kartımın asgarisini nakit avanstaki parayla ödedim bu ay :/

nakit avans dediğim de eksiye düşebiliyorum banka kartı hesabımda, o işte. mecburen onunla ödedim nakitim kalmadığından.
  • nıç  (24.10.18 11:10:37 ~ 11:13:17)
öcelikle tek karta düşür kendini.
ben senelerdir tek kart kullanıyorum. hatta eşimle ortak kart kullanıyoruz ve limitimiz belli. limiti de arttırmıyoruz. mecbur kısıyorsun o zaman kendini.

bir kaç ay dışarıda nefes bile almaman gerekiyor. her şey evde en ucuza. en fazla 4 aya toparlarsın. ekstra bütün harcamalarını kıs, istisnasız. eşimin çalışmadığı 3 ay boyunca büyük batağa girmiştik. akabinde bu dediğimi yapıp 3 ayda toparladık.
  • teritori  (24.10.18 11:27:02)
8000 tl 1 yıllık kredi çekin ve kredi kartlarını kırıp atın. nakitle harcama yapın.
maliyeti çok daha az olacaktır ama sanırım 3000 tl civarı faiz kaçabilir. o da gayet normal. ayda 1000 tl olarak ödersiniz rahatlıkla. öteki türlü sürdürülebilir değil.

  • ozdek  (24.10.18 12:02:22)
Asgarisi zaten 3000 civarı toplamın ödemen çok zor. Yapılandırma gereksiz çek krediyi öde hepsini kapat kartları da.

  • syabk  (24.10.18 12:25:11)
ben de böyle bir batağa saplanmıştım 1.5 yıl önce, borç transferi diye bir kredi türü var, vakıfbankta, nakit avans, kredi ve kredi kartı borçlarımın tümüne kredi çektim. diğer bankaya kendileri otomatik gönderip sıfırlıyor borçları. ama ben 1.19 faizden almıştım şu an çok yüksek faizler maalesef. kredi hesaplamalarından uygun vadeyi seçip bir hesaplayın, geri ödemesi 2 katını bulabilir borçların. yine de çekmeye karar verirseniz en kısa vadeyle halletmeye çalışın. en düşük faizli banka hangisiyse ordan alın krediyi tabii ki.

amaaaa sonra nakit avansı ve tüm kartları kapattırın ki daha beter duruma düşmeyesiniz. kesinlikle bundan sonra bir harcama planı yaparak nakitle alışverişinizi yapın. gerekirse biriktirerek alın. ama kart gerçekten insanın belini büküyor.
  • ninotevtidze  (24.10.18 14:45:47 ~ 14:47:08)
Yapılandırma kkb’yi çok düşürür. Kredi çek öde

  • mutlusismankedi2015  (24.10.18 16:24:47)
açıkçası geçen sene de aynısı oldu ve kredi çektim. 12 ayda ödedim. yalnız 8. ve 9. aylarda tekrar borçlanmaya başladım kartlara, gittikçe büyüdü ve kredi taksitlerim bittiğinde yine 1 önceki sene kadar borcum vardı. ki o da 8-9bin lira kadardı ilginçtir :)

şu an faizler yüksek olduğu için kredi çekmeye elim gitmiyor. asgarilerini ödeyerek azaltmak mantıksız mı?
  • nıç  (25.10.18 17:18:41)
İmkan varsa mantıklı. Ama asgarileri tam olarak mutlaka ödemeniz lazım. Ek olarak kartları da kapattırın. Kapattırdıktan sonra ödemeye devam edebiliyorsunuz

  • mutlusismankedi2015  (26.10.18 01:15:54)