İstanbul Güneş Enerjisi

MErhaba

Bu dış duvara asılabilen perde tarzı güneş panelleri var. Istanbulda bunlardan verimli şekilde elektrik üretmek mümkün mü? Ev aletlerini çalıştıracak kadar olması yeterli.

Teşekkürler

Çok bir bilgim yok yanlışsam düzeltsin bilenler fakat, iki tür güneş enerji sistemi var. Birincisi yaygın olarak kullanılan direkt ısı enerjisi alınan, diğeri elektirk enerjisi alınan. İlki neyse de 2. olan harcı borcunu karşılamaz gibi bir durum olabilir. bu ev elektriğini üretecek panel boyutu pekte küçük ve ucuz olmaz diye düşünüyorum.

İkinci olarakta panellerde verim diye bir mevzu var. Bu da güneş ışınlarına dik konumlandırma ile yükseliyor.(33 derece açıyla gibi bişeyler vardı) Düşük verim daha çok panel daha çok masraf demek.
  • filipis  (24.10.18 01:49:41)
Maalesef ilk yatırımda para harcayıp kuracağın sistem, kendini amorti etmeye yakın zamanda en başta akü masrafı olmak üzere masraf çıkarmaya başlyacaktır.

Güneşe belirli bir açıyla verim yükseliyor, diğer türlü verim çok düşük olur.
  • John Bloor  (24.10.18 09:23:31)