savaş, devrim vb. olaylarla ilgili tavsiye

kitap, belgesel, film olabilir. öncelikle aradıklarım şunlar:

- 1917 devrimi ve romanovların infazı. mesela bende linkteki iki ciltlik kitap var ama sanırım devrimciler tarafından bahsediyor gibi. benim merak ettiğim son çar nikolay ve hatta rasputin'in de olaya dahil olması vs. son çar tarafını anlatan önerebileceğiniz bişeyler var mı? doğrudan rasputin'den bahseden bişeyler de olabilir.

www.nadirkitap.com

- prag baharı. mesela bunda da aşağıdaki linki buldum. henüz hepsini izleyemedim de öyle büyük yapım vs. olmasına gerek yok. yine izleyip, okuyup beğendiğiniz öneriniz varsa alabilirim.

www.youtube.com

- bosna-sırp savaşı, srebrenica. bu da aynı şekilde. mesela aşağıdaki filmler izleyip beğenmiştim.

www.imdb.com

ayrıca şöyle bişey bulmuştum ama bunu da henüz izlemedim.

www.youtube.com

bunlar dışında daha yakın ya da uzak tarihli herhangi bir tavsiye olabilir. teşekkürler.

Aklıma ilk gelenleri yazacağım bu yüzden biraz karışık gideceğim:/

Cezayir Bağımsızlık savaşı için:
g.co

almanya' da 70' lerdeki baader meinhof yani namideger adiyla raf:
g.co

Berlin duvarının yıkılışı:
g.co

Abd Savunma Bakanı Robert McNamara'nın, Kennedy ve Johnson dönemindeki itiraflari
g.co

Çernobil Faciası
g.co

Abd' nin atom bombasi faciasini ateşleyen pearl habor baskini
g.co

Güney Amerika'daki sömürgeciliği 500 yil önce ve sonrasi ile ele alan bir film
g.co

Tarihi İskenderiye kütüphanesinin yakilisi
g.co

İrlanda bağımsızlık savaşı ve irlanda iç savaşı harmanlanmış. Yureğimize cillian murphy aşkini aşılayan film
g.co

Aborjinler kıyımı
g.co

Ku klux klan abd deki siyah karsiti ırkçılık
g.co

Yine abd deki ırkçılık
g.co

Ispanya iç savasi
g.co

Yine ispanya iç savaşi
g.co

İngiltere de kadinlarin oy hakkina kavuşma mücadelesi
g.co

Yine abd yine ırkçılık
g.co

Yine ırkçılık yine abd tarantino nun Cüneyt arkin filmlerine özendiği bir film ama konu ve mesaj iyi
g.co

Iran devrimi cizgi romanin film hali
g.co

Italya, fasist yonetim antimilitarizm vs. Eski bir film ama iyidir
g.co

Kitap olarak ise ben genel olarak güney afrika uzerine okumalar yapıyorum. Bu çerçevede siyahlarin hem bagimsizlik mucadeleleri hem de kendilerine (derilerine) yabancilaşma konulari çerçevesinde ilerliyorum. Size
Franz Fanon- Yeryüzünün Lanetlileri
Franz Fanon- siyah deri beyaz maske
Steve biko- siyah bilinci
Lumumba-Hifzi topuz (lumumba, afrika da işkence ile öldürülen ilk başbakandir)

Ve satre in yabancilasma uzerine yazilarini tavsiye ederim. Aklıma simdilik bunlar geldi daha gelirse editlerim.
  • Amaranta ursula  (19.10.18 23:51:23 ~ 20.10.18 00:06:41)