Terminalden açtığım dosyayı kolay editleme?

terminalden ubuntu sunucuma bağlandım.

vi dosyaadi

diyerek dosyayı editliyorum. ama bu işi daha kolay yapabileceğim bir yol var mıdır?

yani neyden bahsediyorum; dosyayı açtım ve son 6 paragrafı silmem gerekince, bunları grup halde seçemiyorum terminalden. haliyle delete tuşuna basıp duruyorum.

macos'ta, terminalden açtığım dosyaları editleyebileceğim bir program var mıdır? visual studio code programı veya bunlarla bu iş yapılabiliyor mu?

ben X server yönlendirmesi ile GUI'ye sahip bir editör açıyorum, hatta nedit hem basit hem de işlevsel bir editör. başka bir linux'ta herhangi bir kuruluma gerek kalmadan yapılabilirken, mac bilgisayarlarda x server kurulumu yapmak gerekir.

  • typhoon r  (18.10.18 12:03:12)
ssh üzerinden uzaktaki dosya sistemini locale mount edebilirsin ama macos da nasıl yapılır bilmiyorum.

linkte nasıl yapacağını anlatıyorlar.

apple.stackexchange.com
  • Sir Anthony Hopkins  (18.10.18 12:08:41)
Nicin filezilla ile baglanip halletmiyorsunuz?

  • evrim halkasi  (18.10.18 15:04:23)
Cok kolay aslinda vi ile.

: yaptiktan sonra d10d yaparsan 10 satiri siler. Paragraf kac satirsa o sayiyi 10 ile degistir. Kaydetmek icin de : ile vi console acip wq yapabilirsin.
  • Wilhelm  (18.10.18 21:12:11)