İşaret Dili Eğitimi

Merhabalar,

Şirketimizde işitme engelli birinin çalışma ihtimali var, işaret dili eğitimini nasıl alabiliriz, ya da iletişim için nasıl yöntemler kullanılabilir, daha önce böyle bir tecrübeniz oldu mu, önerileriniz neler?

Teşekkürler,

bir öğrencim işaret dili eğitimi veriyor, sertifikalı biri. ankara'daysanız onunla iletişime geçmenizi sağlayabilirim.

  • kullanıcı adı  (18.10.18 04:02:45)
Halk eğitim merkezleri, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, dernekler, sendikalar... işaret dili eğitimi veriyorlar. Yakınlarınızda olan bir tanesine gidebilirsiniz.
Onun dışında internet ortamındaki sözlüklerden, videolardan ve uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Canlı ders veren oluşumlar da var.
Bu tid sözlüğü:
tidsozluk.net

Çok uluslu sözlük:
www.spreadthesign.com

Youtube videolarından mesela Mesut Yazıcı'nın videoları olabilir.

Canlı ders veren bi oluşum:
www.iienstitu.com

İşaret dili eğitimi şu anda biraz kafa karıştırıcı bi durumda çünkü uygulamada tek sözlük yok. Bir kelime İzmir, İstanbul ve Ankara'da farklı ifadelerle gösteriliyor hatta semtler arasında bile farklı kelime ifadeleri olabiliyor. Tid sözlüğü var ama eğitmenler tid sözlüğünü baz alarak öğretemiyorlar çünkü bulundukları bölgede farklı kelime ifadeleri var ve eğitmenlerin kendileri de Tid sözlüğünden öğrenmemişler.

İşitme engellilerin çoğu dudak okuyabiliyor. Kelimeleri söyleyerek işaret dilini kullanın. Mimiklerin ve beden hareketlerinin doğru anlaşılmanızda önemi çok büyük, buna özen gösterin.

Öncelikli olarak alfabeyi çalışın, bilemediğiniz kelimeleri alfabe yardımıyla anlatırsınız.

İşaret dili grameri konuşma dili gramerinden çok farklı. Gramere çalışın. Mesut Yazıcı videoları, tid sözlüğündeki örnekler vb. yardımcı oluyor.
İşaret dilinde soyut kavramlar çok kullanılmıyor. Mesela Bayram tatilinde ailemin yanına gittim cümlesini işaret dilinde kurarken "yanına" denmiyor "evine gittim" deniyor.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (18.10.18 08:59:55 ~ 09:13:15)