[]

Excel'de sunu en kolay nasil yaparim?

Selamlar,

Bu ara biraz fazla Excel sordum, kusura bakmayin. Yapmam gereken bir sey var ama su an yaptigim sekliyle cok uzun suruyor. Kisaca anlatmaya calisayim, veri su sekilde:

01/01/2000 4.5
02/01/2000 3.2
...
30/12/2000 4.1
31/12/2000 3.4

ve bunun gibi 2016'ya kadar alt alta veri var elimde. Her senedeki tum verilerin standart sapmasini bulmam lazim ve ben bunu elle yapiyorum her senenin verilerini secerek. Isimi zorlastiran kisim su, bazi senenin verileri 1 Ocak degil de 3 Ocak'tan basliyor mesela veya Agustos ayina ait sadece 15 gun icin veri girilmis. O yuzden bir tane hesaplayip asagi cekemiyorum, kayiyor cunku.

Aklima soyle bir sey geldi mumkun mu bilmiyorum. Ayni satirdaki hucreleri birbirine baglayip =stdev(2000 senesine ait tum veriler) gibi bir sey olur mu? Ya da baska bir yolu var midir?

Cok tesekkurler.

edit: bu sadece bir firmaya ait, bunun gibi onlarcasi var.

 
İstemediğiniz tarih verileri kaç tane?

Hani 1 Ocak ve 2 Ocak gibi?..

Bunlar belirli mi?
  • birdenbire  (17.10.18 12:48:39) 
@birdenbire

Aslinda istemedigim yok. O seneye ait ne kadar veri varsa hepsini kullanmak istiyorum, demeye calistigim her seneye ait veri sayisi farkli o yuzden tek bir formulle halledemiyorum.
  • voyager 1  (17.10.18 13:06:19) 
Küçük bir dosya paylaşır mısınız örnek olması adına? Formülü çoğalttığınızda bozulmamasını sağlayabiliriz belki.


  • birdenbire  (17.10.18 13:42:19) 
surda bir pivot tabloyla nasil yapilirin videosunu ekliyorum.


showmore.com

ya da

drive.google.com
  • lifeframe  (17.10.18 13:45:47 ~ 13:48:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.