kira zammı ve bir takım olaylar

Herkese günaydın!

Ben 15.12.2017 tarihinde kira sözleşmemi yapmışım. şimdi bu durumda;

1. zamlı kiramı 15.01.2019 kirasında vereceğim değil mi?
2. zam 2017 yılı tefe tufe oranına göre mi olacak? %11 oluyor yani?
3. nette söyle bir bilgi var "bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir." yoksa 2016 yılı oranına göre mi zam yapılacak?

1. evet
2. O kadar az mi ya tefe tufe, 2018 yili neden baz alinmiyor?

  • medievalman  (17.10.18 10:21:57)
1. hayır, 15.12.2018 tarihinde zamlı kira vereceksiniz. Normal şartlarda 15.12.2017 de ilk kirayı verdiyseniz tabi, yok normalin dışında önce oturup sonra kira verdiyseniz (15.012018) o zaman başka.

2. Zam yaptığınız anda ortalama artış ne ise o yapılır, bunun aksine bir hüküm belirtmediyseniz. Yani "bir önceki kira yılında" diye başlayan maddeyi açmak lazım.
  • John Bloor  (17.10.18 10:33:36)
zamlı kira tam bir sene sonra yani 15.12.2018'de olması gerekmiyor mu? zaten ilk kirayı peşinen verip öyle oturuyorsunuz.

  • pide  (17.10.18 10:34:22)
1. ilk kirayı ne zaman verdiniz? girerken ilk kirayı yatırdıysanız aralık 2018'de yeni tarifeden ödeyeceksiniz.
2. hayır 2018 aralık ayında açıklanacak olan üfe sizin için üst sınır olacak. şu an %21 gibi bir şey aralıkta biraz düşse bile %11 olmaz. fakat dediğim gibi bu oran ev sahibinin talep edebileceği üst sınır olacak. piyasa şartlarına göre daha makul bir oran talep edebilir hatta isterse hiç zam yapmaz.
3. oraları yanlış yorumluyorsunuz. bu yıl aralık ayının 4-5. iş gününden sonra açıklanmış olacak sizin dikkate almanız gerekecek olan oran.
  • nrmnm  (17.10.18 10:38:06)
15 aralık 2017de oturmaya baslayıp kirasını verdim. 13. ödemem zamlı olmalı bu durumda evet aralık 2018 kiram zamlı olacak doğrusunuz.

ama zam oranında niye anlaşamadık ya :/

Peki benim zam oranım tefe tüfeye göre mi olcak? yoksa bakın burası çok önemli beroşun dediği gibi sadece tüfeye göre mi?

taşındığım tarihten bugüne kadar ki ayların tüfelerini alıp önümüzdeki aylarında biraz iyimser açıklandığını düşünürsem de tüfe oranı %15 falan oluyor.

Sonuç sorusu: lan benim maaşıma %15 zam yapılmıyor nasıl olcak bu iş böyle?
  • zenc  (17.10.18 10:50:47)
KİRA ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan tedbirlerden biri gayrimenkulde kira artış oranını doğrudan etkiliyor. Ev sahipleri artık zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapabilecek. Program'ın 'Enflasyon' bölümünün 'Politika ve Tedbirler' başlığı altında, "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir" maddesi yer alıyor.

Normal şartlarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile birlikte TÜFE ile belirlenecek.

Ağustos ayında 12 aylık ÜFE gerçekleşmesi yüzde 18,78, TÜFE gerçekleşmesi ise yüzde 12,61 olarak kaydedilmişti. Bu da oturduğu ev için bin lira kira ödeyen tüketicinin, zam zamanının ağustosa denk gelmesi durumunda eylülde 188 lira zamlı ödeme yapacağı anlamına geliyor. Şayet TÜFE oranından zam yapılsaydı bu rakam 126 lira olacaktı.

2018 EKİM AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

TÜİK Ağustos 2018 ÜFE oranlarını açıkladı. Buna göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %6,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre %25,32, bir önceki yılın aynı ayına göre %32,13 ve on iki aylık ortalamalara göre %18,78 artış gösterdi. Buna göre 2018 Eylül ayı kira artış oranı yüzde 18.78 oldu
  • cowboy  (17.10.18 10:59:34)
sözleşmeye bir oran yazmış mıydınız? eğer en başta bir oran belirleyip sözleşmeye yazdıysanız o oranda zamlı şekilde öder geçersiniz. yok yazılmadıysa sizin bakacağınız değer tüfe değil üfe. onu da dediğim gibi tüik aralık ayının başında yayınlayacak. memura zam yapmamak için oranı mümkün olduğunda aşağı çekmeye çalışacaklar bu son 2 ayda ama ne kadar düşürebilirler bilmem. aralık ayında oranı öğrenince ev sahibiyle irtibata geçip pazarlık yapacaksınız artık.

ekim ayında açıklanan oranlar: www.tuik.gov.tr
  • nrmnm  (17.10.18 11:28:41 ~ 11:31:19)