[]

Until'den sonraki tarih dahil mi değil mi?

Bilmemne bilmemnenin until 18 octobera kadar olması gerekmektedir tarzı cümlede 18 ekim dahil mi değil mi?
 
Until" can be ambiguous. You may need to use other words to be clear.

tek basina net bir sey ifade etmiyor. illaki sonrasinda saat ya da "cob" falan vardir.
  • brkylmz  (16.10.18 20:29:18 ~ 20:54:18) 
@brkyılmaz saat vs yok sadece until 18 october bitmesi lazım diyor.


  • speedy  (16.10.18 20:34:48 ~ 20:35:16) 
until, birlikte verildiği anı veya günü kapsayan bir anlam verebiliyor, yani bu örnekte 18 october dahil olmalı ama bir üstteki cevabın dediği gibi, eksik verilmiş kabul ediliyor ifade.

şöyle açıklamalar var misal:
english.stackexchange.com
  • nimberjack  (16.10.18 20:35:56) 
"Up to" anlaminda oldugundan benim oyum o belirtilen tarih de dahil secenegine gidiyor. Hatta saat falan verilmediyse 18 Ekim 23:59'a kadar gecerli diye dusunuyorum. Su ana kadar da bu dusuncem bi sikinti cikarmadi.


  • superfluid  (16.10.18 20:38:07) 
belirsiz. özellikle sözleşmelerde bu belirsizliği ortadan kaldırmak için "including", "on" gibi kelimeler kullanarak o günün de dahil olduğunu belirtirler. "until" bu dahil olma durumunu tam karşılamıyor.


  • lesmiserables  (16.10.18 22:37:08) 
En guzeli due on kullanmak boyle durumlar icin.


  • Traveller  (16.10.18 22:54:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.