4.5 ay çalışmaya işsizlik maaşı ?

İş hayatına yeni atıldım.

İlk sigortalı isimde 4.5 ay çalışıp MAAŞIMI ALAMADIĞIM İÇİN istifa ettim.

Olay şu an arabulucuda.

Piyasa kötü olduğu için iş aramıyorum.

SGK ya gitsem bana İŞSİZLİK MAAŞI verirler mi ?

Kaç ay ne kadar verirler ?

+ git SGK ya sor

- SİZDEN SONRA SORACAĞIM ZATEN

4.5 ay ile emekli bile yaparlar seni. Bence direkt ona başvur.

Cevap : alırsın. ama neyi?
  • serserimsi  (16.10.18 14:15:01)
yanlis bilmiyorsam issizlik maasi icin kovulmus olman gerekiyor. ne kadar calisirsan calis, eger istifa edersen issizlik maasi alamiyorsun diye biliyorum. gotumden de salliyor olabilirim.

  • crucio  (16.10.18 14:15:05)
Son 4 ay sürekli çalışmış ve prim ödenmiş, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

Fakat işsizlik maaşı almak için istifa etmemeniz, isteğiniz dışında işten çıkarılmanız lazım.
  • John Bloor  (16.10.18 14:17:12)
istifa edene işsizlik maaşı yok.

  • tabirimekruh  (16.10.18 14:17:27)
1- sizin istifa değil "haklı sebeple iş akdini fesh" etmiş olmanız gerekiyor çünkü maaş alamamışsınız. bunu için noterden filan ihtar çekiliyor galiba çok bildiğimden değil hiç yapmadım ama istifa değil olması gereken.
2- son 3 yılda en az 20 ay çalışıp (bu süre daha uzunsa daha uzun süre maaş alırsınız) bunun son 4 ayı da hep çalışmış olmak gerekiyor işsizlik maaşı için. istifa etmeseydiniz de alamazdınız.

  • niye ama  (16.10.18 15:16:04)