3000 TL'ye Kadar DSLR Onerisi?

Selamlar,

Amator bi arkadas icin 3000 TL'ye kadar ne onerirsiniz?

Canon 750D + 18-55 Lens alip gecelim mi?

Niye özellikle dslr, aynasız olmuyor mu?
200 lira yukarı daha çıkabilirse çağ atlamış olucak a6000 ile, dslr body'lerin devri bitti. İlerlerse buradan ilerleyecek zaten, aynasız başlasın daha iyi.

Hatta bana kalırsa makineyi 2. El alsın, 2bine halleder kit lens ile beraber. Onunla öğrenip o sıra biriktirsin, aradaki bin liranın üstüne bi lens daha alsın çekim tarzına göre. Hem o sırada sıkılır ve devam etmek istemezse bin lirası boşa gitmemiş olur.
  • Bruce  (15.10.18 17:05:23 ~ 17:08:28)
@bruce

a6000 de secenekler arasinda. sanirim a6000'e kaymak daha mantikli olacak gibi.

yeni baslayacagi icin klasik dslr daha gaz verici olur diye 750d dusunmustum. (malum ozelliklerinin yuzde 2sini bile kullanmayacak. bir de dokunmatik lcd ekran avantaji vardi)
  • brkylmz  (15.10.18 17:08:57)
Aynasız düşünürse Fujifilm net öneririm ve ürünleri fujidshoplar da etkinliklerde ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

  • sbryldrm  (15.10.18 17:13:28)
Dokunmatik Sony'de de var, odak noktası ve diğer birçok açıdan 6bin daha yetkin bir makine. Dokunmatik var ama fotoğraf odaklama noktası 20 mi ne 750d'nin, 6bin'de 200e yakın. Tek eksiği mikrofon girişi, o da ne kadar önemli arkadaşın için karar versin.

Edit: fujinin xt-100'ü de direkt rakip 6bine ama daha pahalı, yoksa gayet güzel makine.
6bin full hd çekiyor, hem de diğerleri 30fps çekerken 60 çekiyor. Video söz konusu olacaksa, mikrofon eksiğine rağmen, sony alınmalı derim.
  • Bruce  (15.10.18 17:15:42 ~ 18:16:20)
a6000 fotoğraf için iyi hatta daha iyi, çok hızlı odaklıyor diyorlardı. Ama videoda fullhd mi çekmiyordu ya da çekiyorsa mikrofon girişi mi yoktu öyle bir şeyler hatırlıyorum. Bir inceleyin video gerekiyorsa. (edit: Bruce yazmış bir yukarıda zaten)

750D + 18-55 yerine
600-650-700 hangisiyle oluyorsa Tamron 17-50 f2.8 almanızı tavsiye ederim. Lens her şey. Ben makine modelini düşürüp daha iyi lens alırdım, aldım, herkese de öyle tavsiye ederim.
  • nhk ni youkosu  (15.10.18 17:15:57 ~ 17:16:43)
sonyden bence en düşük a6500 almak lazım.

bunun dışında canon ve sony arasında büyük farklar var mı? var. aslında dlsr ve aynasızlar arasında var.

mesela şarj konusu, aynasızlarda büyük sıkıntı, ben kendi makinamda 1000 kare çekebiliyorken, bu günümüzün aynasız makinalarının amiral gemisi modellerinde 300 kareye kadar düşüyor , elektronik vizörü de çoğu zaman kapalı kullanırsan 400-450 kareye kadar çıkıyormuş.

bu da elektriğe ulaşmanın zor olduğu yerlerde problem çıkartıyor.

öte yandan sony öyle sağlam bir zam yaptı ki anlatamam 10bin den 13 bine birden çıkardı fiyatı a7-2 de.

dolayısıyla tüm ürünlerinin fiyatlarına zam geldi, şunu 3 ay önce sorsan tamam olur derdim ama bu gün neredeyse dehşet bi fark var sony makinalarda.

canonsa canon, nikonsa nikon, ben zaten aynasızları günümüzde kendim için bir seçenek olarak görmüyorum.

pil olayı ve lens parası başlı başlına çok büyük bir sorun.

şimdi herkes fotoğrafı keskin olsun ister. şu gün 1.8 - 2.8 lens alıp kullanabilirim canon sigma ve nikondan.

ama bunu sony aynasız almaya kalktığımda hooop fiyat birden 2 ye katlanıyor. tek lensle idare edebilen birisi değilim ki 2 3 dslr lensi parasını bir tek sonye vereyim. o yüzden de keskinlikten de feragat edebilirim. maksat işimi görsün.

evet aynasızlar çok daha keskin, aynasızların diyafram değerleri de farklı . aynasız 1.8 lens, normal nikon bir aynasız lense göre f1.2 - 1.4 ayarında oluyor diye bir çok şey duydum kullanan arkadaşlarımdan.

en baba makinayı da alsan, gidip f3.5 kit lensini alırsan o makinadan sana hayır gelmez.

lens şart.

ayrıca hayyamdan falan ikinci el canon sony lenslerini de ucuza ve bolca bulabilirsin, sonylerin de ikinci elleri var ama zaten pahalı oldukları için ikinci elde de pahalı oluyor.
  • killerbee  (15.10.18 17:29:50 ~ 17:39:35)
nikon D7000. giriş seviyesinin üstünde performansı olan makinamdır. hd videoları kesintisiz kaydediyor,üniversitede kendisi ile bir proje için kısa film çekmiştim görüntü kalitesi muazzam, arşivleme huyum olsaydı seninle paylaşırdım. son derece ağır olması dışında beni zorlayan bir özelliği yok. kendi makinam özelinde yorum yaptım, bu işin gurusu değilim ama tavsiye ederim.

  • denef  (15.10.18 18:00:16)