Dışarıda yerken tabaginizda yemek bırakıyor musunuz?

Ben bırakmıyorum valla zaten porsiyonlar avuc ici kadar, gelen ne varsa silip supuruyorum. Etrafima baktigimda cogu insan sanki yemegin tadina bakip birakiyor özellikle kadinlar. Oyle olunca da utaniyorum her an biri önüme ekmek atip al lan gorgusuz dibini de siyir dicek gibi geliyor. Sizde durumlar nasil?

sevdiysem bitiririm.

  • sutlu nescafe  (14.10.18 22:28:52)
Bırakmıyorum.

  • Amaranta ursula  (14.10.18 22:29:14)
Bitiririm kalanı alır kedi köpeğe veririm zaten yerden de beslerim etraftaki kediyi falan.
Ama tabağında yemek bırakan insanlarla birlikte yemek yemek benim iştahımı kaçırıyor. İnsan dünyaları yiyormuş gibi hissediyor.

  • bokmuhendisi  (14.10.18 22:33:23)
Genelde bırakıyorum çok geldiği için keşke hepsini yiyebilsem.

  • damla sakızlı dondurma  (14.10.18 22:36:21)
yemek aşırı kötü değil ise bitiririm. bitiremeyeceğim porsiyonu almam zaten.

bir de başkasının yiyip kalktığı masalardan yemek yemişliğim var. bence hiç utanılacak bir şey değil. çöpe gideceğinden o an canım çeken 2 soğan halkasını yemem daha mantıklı geliyor.
  • winstoncodeaqua  (14.10.18 22:36:26 ~ 22:37:37)
Yemek kötü değilse tabağı yeme kapasitesine sahibim.

25 senedir ilk defa geçen gün ağız lezzetime uymayan bir yemek aldım. Yarısı kaldı tabakta. Ben de kalmış olmasına üzüldüm mesela.
  • kablelvuku  (14.10.18 22:44:25)
Yemekle birlikte gelen ivir zivirlari arttiriyorum genelde.
Etin yanina bir ton patates kizartmasi geliyor ornegin, 1-2 tane agzima atar oldugu gibi birakirim. Yemegin yaninda patates hic sevmem, yersem tek basina yerim patates kizartmasini.
Ana yemegin yaninda yesillik varsa onu da birakirim genelde. Otla mi beslenecem adam doldurmus bir tabak dolusu roka.

Bunun disinda bir de 2 kez yemek siparisi verme durumum var doymayip. Bu durumda ikincisi biraz gecikirse beklemeden dolayi istahim azaldigi icin 2.yi arttirdigim oluyor.
  • stavro  (14.10.18 22:49:27)
bitiremeyecek haldeysem yemek söylemem. evde de dışarda da bitiririm

  • yuvarlanantencereninkapagi  (14.10.18 22:54:14)
Bitiremeyeceksem neden yemek yiyeyim? Oldu hadi bir mallık bitiremedim paket yaptırırım hatta. Çöpe yemek atmam. Bunun inançla alakası yok prensip meselesi, inançlı biri değilim. Yemeği çöpe atana da iyi gözle bakmam. Tabağı sıyır tabi la ne olacak en doğrusu.

Hatta az yiyeceksem ona göre söylerim yemeği. Şu kadar koy derim, fazlası çöpe gitsin istemem.
  • bos gezenin bos ustasi  (14.10.18 23:19:17)
Yemeğin yanında yemeyeceğim salatayı da söylerim almam baştan. Gıda çöpe atılmaz, atılmamalı. 7 milyar insanın 2 milyarı açlık çekiyor 1 milyarı obez bu dünyada.

  • bos gezenin bos ustasi  (14.10.18 23:20:27)
sıyırırım.

  • datnet  (14.10.18 23:22:08)
Sanırım hiç bırakmadım. Para vermişim sonuçta.

  • japon askeri  (14.10.18 23:29:36)
soru aslında tabakta yemek bırakıp bırakmamak değil, sevdiğin şeyi neden sırf başkası bir şey der diye bitirmezsin, veya sevmediğin şeyi sırf para verdin diye niye keyifsizce içine tıkarsın'a dönmüş.

  • sttc  (14.10.18 23:45:34)
yemek yediğim yerle alakalı. pideci dönerci vb ise genelde bırakıyorum, çünkü porsiyonlar eşek gibi oluyor. ama daha elegan biyerse genelde porsiyonlar minnak oluyor, aç kalıyorum bu sefer :(

edit: tekrar düşündüm, dünyanın hiç bir yerinde tabakta et bıraktığım yokmuş. önüme öküz koysalar yerim :( ama sebze fln kalır.
  • Tears of Devil  (14.10.18 23:51:37 ~ 15.10.18 00:06:16)
sağlıklı olan şeyleri yiyorum ekmekti, lavaştı, patates, pilav gibi şeyleri bırakıyorum maalesef.

  • gezegen olan pluton  (14.10.18 23:58:04 ~ 15.10.18 00:00:43)
Yenmeyecek kadar kötü değilse yerim tabakta bırakmayı sevmem.

  • reactionic  (15.10.18 00:23:34)
Bizim kompleksli insanımız yemeği tam bitirirse görgüsüz olacağını, insanların onun "aç" olduğunu sanacaklarını düşünüyor; özellikle biraz eli yüzü düzgün yerlerde sanki adetmiş gibi yemek bırakılıyor. Pirenses sendromundan muzdarip kadınlar da böyle, etrafında bunlardan çok olabilir.

Benim içinse asıl tabakta yemek bırakmak görgüsüzlük. Eskiden ayıp olmasın diye doysam da yiyordum ama aldığım kaloriye dikkat etmeye başladığımdan beri doyduğum an bırakıyorum. Buna gerek kalmasın diye tam acıkmadan yemek yemiyorum, çok aç değilsem ama yemek zorundaysam ona göre küçük porsiyonlu şeyler yiyorum.
  • Bruce  (15.10.18 00:35:46 ~ 08:22:06)
Su ana kadar dışarıda yediğim hicbirseyi yarim birakmamisimdir.ekstra para vermişim. Hem parama yazik, hem de insanlar acken israf yapmak vicdanen rahatsiz ediyor.

  • havada bulut  (15.10.18 00:45:18)
Bruce +1

  • pastörizesüt  (15.10.18 00:50:19)
Hayatımda hiç dışardan yediğim porsiyonla tamamen doyup da daha fazla yiyemediğim için tabakta yemek bıraktığım olmadı sanırım. O porsiyonlarla tamamen doyup kalanı bırakanları asla anlayamıyorum. Zaten arkadaşlarla yemeğe gittiğimde bitiremedikleri zaman kalanlarını yiyorum onların da. Çöpe gitmesindense kendim yerim nolcak, tanıdık sonuçta.

Beğenmediğim için bıraktığım bi kere oldu o da Belarus'taydık, İngilizce menü yoktu ve garsonların hiçbiri ingilizce bilmiyordu ve yemeğin fotosuna aldanıp seçmiştik. Buz gibi ve rezil bir yemek gelmişti :(
  • nundu  (15.10.18 01:12:07)
Bırakmıyorum.
Evde veya dışarıda yemeğin çöpe gitmesi olayına üzülüyorum, yiyecek yemeği olmayan insanlar geliyor aklıma. Yiyebileceğim kadarını almaya/doldurmaya özen gösteriyorum.

  • pike  (15.10.18 02:00:18)
Kadınların ve erkeklerin günlük aldıkları kaloriler çok farklı ama dışarıda porsiyonlar çoğu mekanda opsiyonel değil.
Eğer yarım alabiliyorsam yarım alıyorum çoğu yerde çünkü fazla geliyor. Benim günlük 1400kcal almam gerek, sevgilim 2300, ben tabi ki yemek bırakıyorum tabağımda.
Hepsini yersem hem rahatsız oluyorum hem de kilo alıyorum. Yemek yemeği seven bir insanım ama dışarda hiç bir porsiyon salatayı bitirdiğim olmadı, hep fazla geliyor.
Prenseslik sendromu değil bu sadece günlük enerji ihtiyacı farkı.
  • fasulyek  (15.10.18 04:13:01)
Yemekte büyük bir sıkıntı yoksa bırakmıyorum ancak "plaza" anlayışında "Ayhh cok yağlı ayhh bu ne ayyhh evde yardımcım çok daha güzel yapıyor" deyip bırakmak moda. Diyet yapıyorsan, miden hassassa vs. ona göre seç yemegini az miktarda al otur ye. 1-2 defalık birşeyse hadi neyse ama alışkanlık halinde habire tabakta yemek bırakıp bununla övünen insanlara zerre saygı duymuyorum.

  • Sulfoxaflor  (15.10.18 08:15:59)
Tabağı sıfırlamadan kalkmam.

  • baal  (15.10.18 08:46:14)
tabakta hicbir sey birakmamaya gayret ederim. Bunu iyi insan olmanin geregi olarak gorurum.

  • ebabil curnatasi  (15.10.18 09:18:21)
ben de evde de dışarıda da kolay kolay yemek bırakmam tabağımda.

  • aquarium  (15.10.18 09:25:34)
ya yarım porsiyon söylerim ya da yarımı yoksa kalanı paket yaptırım.

  • ninotevtidze  (15.10.18 09:34:03)
açsam bitiririm, kalırsa paket yaptırıyorum ninotevtidze gibi ama sonra arkadaşlarım dalga geçiyor. Hem parasını ödeyeyim hem de bırakayım mı?

  • geçerkenugradım  (15.10.18 10:01:44)
Birakmiyorum, cok net.

Yemek yemeyi de cok seviyorum zaten :)
  • chitosan  (15.10.18 10:26:00)
evde yada disarda hicbir zaman tabagimda yemek birakmamaya calisirim. hem gunah hem israf. dunyada o kadar insan acliktan oluyorken cope yiyecek atmam, attirmam. hatta yakin arkadaslarimla yada ailemle gidersem, onlarin tabaklarini da bitiririm. evdeki bayat ekmekleri bir sekilde isitip, kizartip yerim. birisi bunu yaptigim icin bana gorgusuz derse de onun simarikliligindan girer ac gozlu cikarim.

  • crucio  (15.10.18 10:49:05)