1000 kere sorulan soru - evden çıkarken kira

Arkadaşlar sıkı durun dünyanın en popüler sorusunu soruyorum.

Kira günümüz her ayın 5i. 11’inde ise taşınıyorum. Ayın 5inde kiranın tamamı mı ödenmeli yoksa 6 günlük kira mı?

nabıza göre şerbet ver.
ev sahibine konuyu danış kiradan 5-6 gün sonra taşınacağını bu yüzden 5-6 günlük miktarı ödeyeceğini söyle. kabul edecektir. eğer dürüst ve normal bi kiracı olmanı bütün ayın kirasını ver diyebilecek kadar suistimal etmeye kalkarsa tamam 5-6 gün kalmıycam deyip çıkış tarihine takarak sen onu suistimal et.
namussuz adamla namuslu ticaret olmaz.
  • johnnie w lker  (11.10.18 20:55:00)
İlk kirayı oturup mu verdiniz yoksa ilk kirayi verip mi oturdunuz ona göre hesaplayınız.

  • scorpion37  (11.10.18 21:23:38)
bu tur "ilave / eksik" tarih hesaplamalari ideal olarak "pro rata" uzerinden yapiliyor. Yani 1 aylik (30 gun) kira 100 lira ise 6 gunluk kira (6/30)x100= 20 lira gibi. Ev sahibi bunu kabul etmezse de oturmadiginiz evin 25 gunluk kirasini nicin odemeniz gerektigini de sorun - ama tabii bir de ortada kira sozlesmesi var. orada da vardir bir mikrometrik fontta yazilan bir sart-surt maddesi ev sahibini koruyan kesin.

  • parcxerox  (11.10.18 21:38:20)
ev sahibinin yakın zamanda taşınacağından haberi var mı?
eğer öncesinden haber vermediyseniz, o da ben hemen kiracı bulamam düşüncesi ile tam kira isteyebilir.

  • €xpolerer  (12.10.18 07:27:42)
Kira kontratınız ne zaman doluyor? Ev sahibine önceden haber verdiniz mi?

Siz 11 inde boşaltacaksınız yeni kiracıyı hemen buldum dese ay başını bulacak, aradaki 1 aylık kira kaybında ev sahibinin bir günahı var mı?

Hukuki olarak kiranızı tam ödemeniz lazım. Hatta kontratınız bitmediyse mahkemeler 2 aylık kirayı da ödemenize karar veriyor.
  • John Bloor  (12.10.18 09:50:31)