R2 hiç istatiktik bilmeyen birine nasıl açıklanır?

İçinde regresyon, fit, bağımlı-bağımsız değişken geçmeyen bir cümle ile anlatmak mümkün müdür? Açıklama yaptığımı düşünüp daha fazla kafa karışıklığı yaratmak istemiyorum.

Teşekkürler.

o tarz bir kitleye tanimla degil ornekle daha iyi anlatabilirsiniz bence. gundelik hayattan basit bir korelasyon ornegi bulabilirseniz daha akilda kalici olur.

  • lifeframe  (11.10.18 13:36:01)
teorik istatistik açısından yüzde yüz doğru bir tanım olmasa da şöyle bir giriş yapılabilir:
sınav notunun öğrencinin stres düzeyi ve çalışma süresinden etkilendiğini düşünelim. (bahsettiğim yanlışlık burada, yani regresyon modellerinde bağımsız değişken bağımlı değişkeni etkiliyor demek doğru değil, aralarında bir ilişki var demek daha doğru. her neyse, sade bir açıklama için bu ayrıntıyı göz ardı edelim.) öğrencilerin sınav notundaki değişimin (varyasyon) stres düzeyi ve çalışma süresindeki değişimden etkilenme yüzdesi R2'dir diyebiliriz. yani bir nevi R2= bu iki faktörün birlikte sınav başarısınının yüzde kaçını açıkladığı.

  • evanka  (11.10.18 13:45:37)
Benim yanlış yönlendirmem sonucu örneklerle açıklanmış ama asıl yapmak istediğim tanım yapabilmekti. Bir şekilde çözüldü, teşekkür ederim.

  • pike  (12.10.18 15:10:12)