IP Adresindeki /24'ten Nasıl Kurtulurum

Ağ işlerinden çok anlamıyorum. Yalnız önceden yerel ağda kurduğum bir yazılım yeni yerimde çalışmıyor. İşletim sistemlerimiz Win 10 Home Single. Ağ özelliklerini kurcalarken bilgisayarların IP adreslerinin sonunda /24 gördüm. Biraz araştırmayla az çok ne işe yaradığını anladım ama teknik tabirler, kısaltmalar aklımda kalmadı. Zannedersem alt ağ maskesi gibi bir şey oluyor ve tahminim; bilgisayarların kurduğum program üzerinden haberleşememesinin sebebi hepsinin ip'de ayrı havadan çalıyor olması. Direk normal yerel ip adresi nasıl aldırabilirim? Modemden mi bu iş yürüyor yoksa bilgisayarlardan mı ayarlamam lazım? Teşekkürler

Modem: Huawei HG532e

Selamlar,

kafamda birkaç soru belirdi;

- Bilgisayarın internete çıkıyor mu ? çıkıyorsa eğer modemin normal ip dağıtıyor demektir. O zaman programına aynı ip havuzundan statik bir ip ataman ve modemin dhcp havuzundan ayırmalısın ki çakışma olmasın. Misal;

modemin ip'si 192.168.1.1/24(255.255.255.0) diyelim, default ayarlardaysa bilgisayarın 192.168.1.x/24 gateway olarak 192.168.1.1 alır. Sen programına 192.168.1.y(x ya da ip almış cihazlar hariç 254'e kadar bir rakam) vermen ve gateway olarak 192.168.1.1'i göstermen gerekir. bu verdiğin 192.168.1.y ip adresini modemin arayüzünden girip exclude etmen gerekli ayrıca.

- yok bilgisayarın da çıkmıyorsa modemin ip dağıtmıyor demektir, modem üzerinden dhcp havuzunu aktif etmen gerekli.

bilgisayarın komut satırından programın ip adresini pingleyebiliyor musun ?
  • mirty  (09.10.18 14:37:09)
hocam merhaba.

İnternet bağlantısı mevcut fakat zannedersem şöyle bir durum var. Zamanında kamera bağlantısı getirildiği zaman internetten takip edilebilsin diye bazı ayarlar yapmışlar ama sanırım öylece tam faal hale getirmeden bırakmışlar.

Benim bilgisayarım 192.168.1.4/24 gözüküyor mesela. başka bir bilgisayar normal /24'süz ip alıyor.
  • reseoz  (09.10.18 14:44:08)
24 ten kurtulmanız söz konusu değil. alt ağ maskesi değeridir bu.
şöyle örnek vereyim basitçe sizin modeminiz 192.168.1.1 ipsine sahip bilgisayarınız 192.168.12 olsun. bu durumda alt ağ maskeniz 24 yani 255.255.255.0 iken bu 192.168.1.1 - 192.168.1.254 ip aralığına 254 tane aygıt birbiriyle iletişim kurabilir. sizin 500 tane aygıtınız varsa bu durumda ağ maskesini genişleterek kullanabileceğiniz ip sayısını arttırabilirsiniz.
ağ maskesini 255.255.0.0 yaptınızda 192.168.1.1 den 192.168.255.254 e kadar geniş bir ip aralığına sahip olursunuz. yaklaşık 65000 aygıt bu şekilde aynı ağda olabilir.
neyse bu gereksiz kafa karıştırıcı bilgiden sonra size nasıl yardımcı olabileceğimize gelirsek.

öncelikle bilgisayarınız ve modeminizin aynı ip aralığında olduğundan emin olun 192.168.1.1-254. daha sonra komut penceresinden ping modemin ipsini yazarak bilgisayarınızdan modeme erişim olup olmadığını teyit edin. erişim yoksa network kabloların takılı olduğundan emin olun. wifi kullanıyor iseniz ve zaten wifi ye bağlı ama internete çıkamıyorsanız. dsl hattınız kesilmiş olabilir. sorun bu da değilse. bilgisayarınızda ağ & internet ayarlarına girip ağ sıfırlama işlemini yapın. büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

bir de bu kurduğunuz program gibi bir hata veriyor? şirket ağınızdaki başka bir cihaza erişmeye çalışıp erişemiyor mu? siz o cihazın ip adresini biliyorsanız o ip ye ping atabiliyor musunuz?
  • nuh gemisini kaciran soyu tukenmis canli  (09.10.18 14:56:51 ~ 15:06:58)
hocam hata vermiyor. internet bağlantımda problem yok. ultravnc tarzı bir program kullanıyorum. Öğrenci bilgisayarlarını takip edebileceğim, ders esnasında dikkatleri dağılmasın diye ekranlarını kapatabileceğim bir program. 8 tane bilgisayar + 1 benim bilgisayarım var. Önceki çalıştığım kurumlarda bu sistem çalışıyordu. Burada ise 8 tane bilgisayardan 3 tanesini görüyor. Her refresh edişimde farklı bilgisayara atlıyor. IP'lerde farklı. Yani hepsini görmesi lazımken atıyorum 1. ve 4. bilgisayarı görürken, yenileme yapınca 5. ile 8. bilgisayarı görüyor. Hepsini bir anda göremiyorum. Aynı kuruma bağlı 2 farklı yerde çalıştım ikisinde de böyle bir sıkıntıya denk gelmedim. UltraVNC denedim, italc denedim bağlantı işini bir türlü çözemedim. Aynı sıkıntılar oluyor.

  • reseoz  (09.10.18 15:16:16)
sanırım daha önce de bir başka duyuru yazmıştınız bu sorunla alakalı hatırlıyorum böyle bir problem. sorun o zaman çok garip geldiği kesin bir çözüm bilmediğim için yazmamıştım. ama şuna eminim bahsettiğini 8 bilgisayara kendi bilgisayarınızdan ping atabiliyorsanız sorun 24 ağ maskesi falan değil.
eğer çok gizli değil ise program adını paylaşırsanız bulup yükleyip bazı testler yapıp yardımcı olmaya çalışmak isterim. onun dışında gerçekten tüm makineler aynı ip grubunda iken birbirine erişimleri varken böyle bir sorun çıkması enteresan. belki bir ihtimal network swich probllemin kaynağı olabilir. şansınız varsa o switch i bir başkasıyla değiştirip deneyebilirsiniz.

  • nuh gemisini kaciran soyu tukenmis canli  (09.10.18 15:28:10)
evet hocam. Okuyunca anladım ki biraz karışık yazmışım. Ders ortasında yazmaya çalışınca biraz düzensiz olmuş. italc kullanıyoruz hocam. Aslında belirtmişimde dediğim gibi çocuklarla olan karmaşada cümleleri biraz karışık kurmuşum.

  • reseoz  (09.10.18 15:36:43)
tüm cihazlar ağda bağlı ve aktifken linkini verdiğim programıi italc'nin kurulu olduğu bilgisayara kurup ekran görüntüsü iletmeniz mümkün mü ?

www.advanced-ip-scanner.com
  • mirty  (09.10.18 17:29:01)