butik bira yaparken karıştırıcıyı starsun'lamadım.bira yalan olmuş mudur?

karıştırıcıyı pwc li o kuru dezenfektanla temizleyip suyla durulamıştım.ama starsunlamadım.birde kapağın üstündeki deliğe parmağımı koyup kutuyu çalkalarken o deliğe koyduğum parmağımı da starsunlamadığımı fark ettim.

mikroplardan bira yalan olmuşmudur şimdi ? 2. günümdeyim fermantasyonun

parmağımı starsunlamayıp çalkaladım bir şey olmadı.

karıştırıcıyı da starsunlamayı unutmuştum bir şey olmadı.

bazen akışına bırakman gerekir.
  • kablelvuku  (09.10.18 12:55:31)
çok zor bir soru. Bakteri vs maya... who knows who wins.

Bence en iyiyi umup 20. güne kadar bekle.
  • binder dandet  (09.10.18 12:56:24)
sıcaklık 24.5 . pilsener seti kullanıyorum kitle gelen. baya su tıpasına baloncuk atıyor.ama çok mu sıcaktır bilemem. ne diyorsunuz ? reçetede 25 e kadar yolu var yazıyordu

  • trablon  (09.10.18 13:12:40)
büyük ihtimalle bir şey olmaz. sıcaklığa dikkat edin, özellikle buğday yapıyorsanız taşma olması ihtimaline karşılık hava kilidini gözleyin.

sıcaklığı 20-21-22 derece civarına indirmeye çalışın. (oda sıcaklığı değil, kovanın üzerindeki termometrede yazan sıcaklık.)
  • inheritance  (09.10.18 13:16:34 ~ 13:17:32)
taşma ihtimali derken ? köpükleri indi gibi .karıştırdığım ilk yapıştaki köpük yok gibi görünüyor kovaya ışık vurunca baktığımda.yalnız su kilidi acayip yukarıda kalıyor suyun basıncından içindeki su ve bazen tıkanıyor mecbur içindeki suyu biraz azalttım.

  • trablon  (09.10.18 13:25:55)
forum.butikbira.com

normalde kovadaki boşluk köpük için yeterli oluyor. bazen (özellikle buğdayda) boşluk köpüğe yeterli gelmiyor, hava kilidinden dışarı taşıyor. sizin köpüğünüz indi ise taşma olmaz büyük ihtimalle.
  • inheritance  (09.10.18 13:48:24)