Kadın ve erkek giyimi üzerine...

1) Çevrenizdeki erkeklerin yüzde kaçının giyimini gerçekten orijinal, zevkli ve kendine has buluyorsunuz?

2) Çevrenizdeki kadınların yüzde kaçının giyimini gerçekten orijinal, zevkli ve kendine has buluyorsunuz?

3) Son yıllarda insanların dış görünüş, giyim-kuşam gibi konularda çok fazla aynîleşmesini neye yoruyorsunuz?

4) Giyim kuşamla ilgili tercihlerinizi en çok ne etkiliyor? (Kendi gözlemleriniz, sosyal medya, reklamlar, bloglar vs.)

5) Sizce en şık giyinen ünlü ya da ünlüler kimler?

6) Kendi giyiminize objektif bir puan verseniz 10 üzerinden kaç verirsiniz?

7) Sizce şık giyinmenin tanımı ve tarifi nasıldır?

1) %10
2) %60
3) aynılaştığını çok düşünmüyorum çeşit çok ama moda akımlarına uyma oranı fazla tabii
4) bilinç altına işlenmiş reklamlar olduğunu düşünüyorum, sosyal medyanın da etkisi vardır mutlaka
5) isim aklıma gelmedi
6) 10 üzerinden 7 veririm
7) şık giyinmek bence giydiğimi kendime yakıştırdığım olarak tanımlarım. spor şık, abiye şık vs vs olabilir.
  • karjalainen  (08.10.18 15:47:40)
1- İnsanların kıyafetlerine çok dikkat etmiyorum. Eğer ortada bir davet, ne bileyim toplantı, düğün falan yoksa, herkesin aynı giyindiğini düşünüyorum.
2- Yukarıdaki cevabım burası için de geçerli.
3- Globalleşme, kapitalizm, beğeni algısı, cinsiyetçilik, toplumsal cinsiyet rolleri ve çevresel alt kültür bağlantıları bu duruma direkt olarak etken.
4- Fiyat, rahatlık, çok yönlü kullanılabilirlik ve paça genişliği. Evet paça genişliği! Neden? Çünkü son yıllarda nedense el bileğimden geçmeyen paçaları, ayak bileğimden geçirmem isteniyor benden!
5- Bunu pas geçiyorum yeterli bilgim yok.
6- Ortalama bir puan alırım sanırım. Objektif olamayacağım için buna da cevap veremedim.
7- Şık giyinmek, modaya uygun giyinmek demek. Yok öyle değil diyenler olacaktır. Ama öyle. Kağıt üzerindeki tanım da bu. Kocaman bir sektör tarafından yön verilen beğeni algısına uygunsa, şıktır. Bunu kendi tecrübelerim de doğruluyor.
  • windowsguvenlikduvari  (08.10.18 15:58:51)
1- %5
2- %20
3- markalar hep aynı ürünleri çıkarıyor. pazardan, lüks markaya bakıyorsun, tutturmuşlar bi çizgi gidiyorlar. bu yüzden doğru düzgün kıyafet almıyorum artık.
4- kendi gözlemlerim
5- aklıma gelmedi. gelirse editliim.
6- 7
7- zamana, ortama, konsepte ve tabii ki kendine yakışanı giymek.
  • lcha  (08.10.18 16:00:06 ~ 16:00:30)
1- Hic farketmedim oyle orjinal adam
2- %40 civari. Arkadaslarim genelde orjinaller:)
3- Son yillarda boyle bir sey ldugunu dusunmuyorum, hep boyleydi herhangbi bir degisiklik yok.
4- Disaridan nasil gorunurum, bana yakisir mi yakismaz mi.
5- Hic takip etmiyorum inan. Unlulerin kendine has giyim tarzi var mi onu da bilmiyorum.
6- Yuzde veremem, duruma gore iyi giyinip duruma gore gayet siradan giyiniyorum. Dissal ve icsel bircok degiskene bagli.
7- Genel olarak ortalama estetik algisina uygun estetigi yakalayabilmis kesimler, renkler ve kombinasyonlar. Bir yere kadar goreceli olsa da ortada bir genel estetik normu var. Pacavra ile sik olamazsin mesela, bazi renk kombinasyonlari birbirini acar, bu gibi seyler.
  • stavro  (08.10.18 16:01:51 ~ 16:05:33)
1 umursamıyorum.
2 umursamıyorum.
3 sosyal medya.
4 rahatlık,sadelik ve iyi hissetmek.
5 barış manço, cem karaca.
6 5
7 tarifim yok.
  • Apocalypse  (08.10.18 16:25:08)
1- Yüzde 5
2- Yüzde 30
3- İnsanlar artık bir modayı, akımı takip ediyor. Ona bağlıyorum.
4- Gözlem.
5- Asap Rocky
6- 1
7- Tarz olmak, modaya uymak ve orijinal giyinmek.
  • eazy  (08.10.18 16:32:48)
1- 0 erkekler önemsemiyor bence bu işleri

2- çok fazla değil. çevremdeki kadınlar kıyafetlerinde işlevsellik (daha çok kombin yapabilme+rahatlığa önem veriyor.

3- sosyal medyaya bağlıyorum.

4- kalite çok önemli. marka maalesef önemli. (olmasın isterdim ama giyemiyorum.) renkler de önemli benim için.

5- aklıma gelmedi gelirse editlerim.

6- 8

7- kişinin kendine yakışanı giymesidir. :)
  • naksidil  (08.10.18 17:13:19)
1-0
2-yüzde kaç yok. sadece bir arkadaşım özenli giyiniyor, özel dikim giyinir, kendi tasarlar büyük çoğunlukla.
3-sosyal medya
4-rahatlık ve kendime yakışanı giymem.
5-aklıma kimse gelmiyor.
6-5
7-insanın vücudunu tanıyarak giyinmesi derdim.
  • damla sakızlı dondurma  (09.10.18 09:42:45 ~ 09:44:56)