Laptopta statik elektrik sonrası kernel hatası ve kapanma

Selamlar.

Öncelikle laptop: www.vatanbilgisayar.com

Birkaç aydır laptopımda bir sıkıntı var. Laptopı açtım diyelim. Evin içinde gezdim dolaştım, laptopın başına oturacağım. Dokununca statik elektrik çarpıyor ve bilgisayar kapanıyor. Ofisteki bilgisayarımda ya da evdeki diğer bilgisayarda böyle bir sıkıntı yaşanmıyor.

Olay günlüğümden baktığımda Kernel Power 41 hatası olarak gözüküyor.

Bilgisayarın durduğu salonun parkeleri ahşaptı. Yazın laminant yaptırdık. Sanki ondan sonra arttı gibi geliyor; ama emin değilim. Kaldı ki diğer bilgisayarlarda statik elektrik çarptığında böyle bir sıkıntı olmuyor. Niye olduğunu ve nasıl önlenebileceğini bilen var mı?

alamiyon kasa bu, belliki senin ankartta veya başka biyerde kaçak var.

çok yaşamaz bu alet.

götür bi elektronikçiye hassas ölçüm aletiyle ölçsün.
  • killerbee  (08.10.18 11:25:24 ~ 11:25:50)
dışı plastik değil mi? yada anti statik maddeden değil mi?
neresinden elektriklenme oluyor? kasada pek statik elektrik birikmemesi lazım yoksa devreler falan yanar dokunma ile.
bence sıkıntı büyük gibi.
  • basond  (08.10.18 11:26:37)
sorulara cevaben:

dışı plastik değil. killerbee'nin yazdığı gibi alüminyum. elektriklenme genelde laptopun aşağı kısmından (yazarken bileklerimizin üzerinde durduğu kısımdan) oluyor; ama ekranın çerçevesine dokunduğumda da oldu bir kere.
  • starborn  (08.10.18 11:29:53)
üründe topraklama sıkıntısı var yüksek ihtimal kasa ile şarj kablosu aracılığı ile topraklı prizin toprağından nötrleme yapması lazım ya siz topraklı priz kullanmıyorsunuz yada fişten çekince şarjda kullanırken oluyor.

Her türlü sıkıntı ben kartlardan birisinin yandığını falan düşünüyorum.
çözüm topraklı priz kullanmak ve kasa ile donanımın jumperlamaların doğru çalıştığından emin olmak. Bunun için ölçüm şart. elektrikçi +1 diyorum.
  • basond  (08.10.18 11:40:17)