amfi vidasını nerede bulabilirim?

merhabalar. ikinci el aldığım amfimin vidası düşmüş. uygun fiyata aldığım için vidayı fazla sorgulamadım ancak, pek kolay bulunabilen bir şey değil sanırım.

i.ebayimg.com

şu görseldeki vida ve ucundaki kare şeyden arıyorum. nerden temin edebilirim? İnternet üzerinden olursa çok daha iyi olur. Teşekkürler.

elektrikçilerde olur 1-2 tl ye. aynısından varsa çıkart sök yerinden numune olarak götür.
ucundaki kare şeyin adı pul bu arada. rondela da denebilir esneyerek vidanın açılmasını engeller. hareketli parçalardaki vidalar açılmasın diye konur genelde. amfi olduğundan vibrasyon olup gevşemesin diye o tür konulmuş. gerekirse tırtıllı rondela koyarsan çok sağlam olur kolay kolay gevşemez.

  • illegalstar  (07.10.18 17:44:56 ~ 17:48:11)
sökemiyorum malesef. eksi kutbunda var ama amfinin şeklinden dolayı oraya sıkıca oturtulmuş. Zorlarsam vidaya ya da amfiye zarar veririm sanırım. ama fotoğrafla göstersem çapını vs, bilebilirler mi?

  • sodakapagi  (07.10.18 20:56:19)
Kablo girişi olan her elektrikli alette olur bu vida, bulman çok kolay.

Sigortalarda olur mesela, evdeki sigortalarda ama seninki daha ufaktır. Oto yedek parçacılarda satılan çoklu sigorta kutularında da olur.

Sendekini söküp elektrikçi veya oto teyp montaj işi yapan yerlere uğrasan sağda solda atıl halde vardır.

Sökemiyorum demişsin ama sökülür, yoksa diğeri kaybolmazdı zaten.

Önce vidayı sonuna kadar çevir boşa çıksın, al eline. Sonra da pulu raydan dışarı doğru hafifçe it ve çıkar. Eğer böyle değil de pul vidanın boğazında sabit ise sökmek için biraz daha dağıtmak gerekebilir.

Ama en güzeli git br oto teyp montajı yapan yere, "anfinin kablo bağlanan girişindeki vidam düşmüş var mı fazla" diye sor.
  • John Bloor  (08.10.18 10:04:24)