[]

araba lastiği değiştirme

arabanın ön lastikler bitmiş gittim 2 tane ön lastiği değiştirmek için.

adam arkaları öne yaktı, yenileri de arkaya taktı. arkalar daha çok yıpranır doğrusu bu dedi.

doğru mu ? araba volvo xc 90, bu araç önden çekişli değil mi ? önlere yeni takılması gerekmıyormuydu ?

 
yapılan bir bakıma doğru. normalde eldeki tekerlekler le yapılır yeni almadan. ancak bunu yapmadan evvel lastiklerin kullanım süresi ve diş derinliği kontrol edilmeli eğer uygunsa yapılır uygun değilse yeni lastik alınmalı. ayrıca önler arkaya takılırken arkalarda öne çapraz takılır. yani sol sağa sağ sola olacak gibi. usta işi biliyordur muhakkak.


  • illegalstar  (07.10.18 01:35:55) 
aracınız önden çekişli ise doğru demiş


  • imelih  (07.10.18 02:39:02) 
@imelih

onden cekisli evet. one yeni takmalari gerekmiyirmuydu bu durumda ?
  • oscar  (07.10.18 03:24:22) 
arkalar daha cok yipraniyor ise neden on lastikler once bitmis?

ben olsam one takardim zira manevrayi on lastikler yapiyor ve frenleme durumunda yine on frenler daha cok kullaniliyor. o yuzden on diskler daha buyuktur, fren pistonu sayisi daha fazladir, vb.

obur taraftan adamin one gecirdigi lastikler %50nin altina dusmus ise, bence 4 lastigi de sifirlaman en guvenlisi.
  • cooperr  (07.10.18 06:10:01) 
lastiği görmeden söylemek zor. lastik bitikse mantıksız


  • medievalman  (07.10.18 09:01:24) 
Lastikleri değiştiriniz efendim


  • benibenim  (07.10.18 09:38:30) 
Yanlış yapmış :) her halukarda iyi lastik önde olmalı. Direksiyon onlara bağlı çünkü. Ayrıca çapraz yer değiştirme geçerliliğini yitirmiş bir uygulama, eskiden yollar suyu tahliye edebilmek için balık sırtı yapılırdı ve rot ayarı da buna uygun olarak.


  • 83mxx  (07.10.18 09:53:47) 
yapılan doğru ama açıklama yanlış. Sebebi yeni latiklerin suyu daha iyi tahliye etmesi yani herhangi bir yağmurda su tahliyesi arka lastiklerde daha kötü olursa (eskiyi arkaya takarsanız) araç kontrolunu kaybetmeniz daha olası.

www.youtube.com
  • captainmrg  (07.10.18 10:42:38) 
Araçlar genelde arkadan savrulur, önden değil.

Bir viraja girdiğinizde arka lastiğiniz ön lastiğe göre daha kötü ise tutunma daha kötü olur ve daha kolay savrulur arkası.

Ayrıca dördünü birden değiştirseydiniz keşke, ha yok eski ön lastikler 5 yıllıktır arkadakiler 2 yıllıktır yapılan mantıklı olur. Ama 4 lastik de eski üretim ve yıpranmışsa dördü de değişmeli.
  • John Bloor  (08.10.18 11:11:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.