Avukatlara Soru - SGK Ödeme Emrine İtiraz

selam sevgili duyurucular

sgk tarafından müteveffa babamın şirket ortaklığı döneminden kalma prim borçları için ödeme emri tebliğ edildi. bu işlemin iptali için (gerekçem yasal süresinde reddi miras davası açtık ve kazandık) görüştüğüm avukatlar, söz konusu borç 6183 sayılı yasa kapsamında takip edildiğinden 7 gün içinde iş mahkemesine dava açmam gerektiğini söylediler. ancak bir başka avukat iş mahkemeleri kanunu 7. maddesindeki kuruma başvurmadan dava açılamayacağı yönündeki hüküm gereği kuruma idari itirazda bulunmamı ve itiraz dilekçeme reddi miras kararı eklememi tavsiye etti. siz olsanız hangi yolu tercih edersiniz? sizce de 6183 ile 5521 7. md. bu hususta birbirleriyle çelişmiyor mu? kuruma idari itirazda bulunarak kurumdan alacağım cevabi bir yazı ile bu tür sıkıntıların önüne geçmiş olur muyum, yoksa dava açmalı mıyım?

saygılar

Biz bu davadan 2 kere açtık. İlk açmada idare ben görevli değildim dedi reddetti. 2.sinde bu karar yüzünden iş mahkemesinde açtık karara çıktı herhangi bir görevsizlik olmadan.

  • damla sakızlı dondurma  (06.10.18 02:18:18)
Önce kuruma itiraz etmeniz lazım,?

  • north of saturn  (06.10.18 10:21:39)