Ağ Sorunu/Sınıf Programı Bağlantı Sorunu

Merhabalar

Sınıfta öğrencilerin bilgisayarlarını görebileceğimiz bir programımız var. Bu başka kurumlarımızda sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. Bulunduğum yerde ise sıkıntı mevcut. Şöyle ki;

8 adet bilgisayar var. Atıyorum PC001...08'e kadar. Program 3 tanesini değişmeli görüyor. Yani atıyorum açtığımda PC002,03,05 ise bir daha ki yenilemede, 02, 04, 06 şeklinde oluyor. PC002 nedense hep sabit. Her yenilememde bunlar değişiyor.

Şimdi neleri incelediğimi aktarayım; Modem üzerinden rezerv ip olayını denedim. Mac adresleri ile ip rezervi aldım ve bilgisayarların ağ özelliklerinden de verdim. Dns olarak modemin ip'si olan 192.168.1.1'i verdim. Dhcp ayarlarını denedim olmadı. Modemi sıfırladım olmadı. Bu sistemin çalıştığı başka kurumun bilgisayarından imaj alıp test amaçlı bazı bilgisayarları sıfırladım olmadı. Ağ özelliklerinden paylaşımla alakalı izinleri verdim, ağda bulunmayı açtım olmadı. Dedim ya zaten görüyor ama 2-3 tanesini görüp her yenilemede değişiyor. Tamamen bir güvenlik kaynaklı engel söz konusu olması mantıksız geliyor zaten. Ağ özelliklerinde ip adresinin yanında atıyorum 192.168.1.16/24 yazıyor. /24 olayı ile alakalı olabilir mi? Bu benim bildiğim çok fazla bilgisayarın olduğu ve normal 255'e kadar olan ip'nin yetmeyeceği yerlerde devreye giren bir şey. Bununla alakalı olabilir mi diyeceğim ama benim bilgisayarın ip'sinde de /24 olayı var yani bende aynı bölgedeyim. Programı da silip tekrar kurdum sonuç değişmiyor. Adres satırında ip'den de bağlanamıyorum. Nereleri incelemem, kurcalamam gerekiyor? Şimdiden teşekkürler

Modem'den dhcp kısmına girip dhcp aralıgını değiştirmeyi bir deneyin,

Birde leasetime vardır. bu bilgisayarın refresh edilme zamanıdır, leasetime ı asıyorsanız farklı ıp alabilir. leasetime'ı artırın.

Modem özelliklerini bilmedigimden dolayı bu kadar yardımcı olabiliyorum.
  • binder dandet  (04.10.18 17:44:54)
Akilima gelenler;
Pc’lerin hepsinin ip’leri farkli degil mi?
Imaj kurdugunuz pc, domainde mi?
Domaindeyse butun pc’lerde sysprep yapmaniz gerekir.
Butun pc lere programin kurulu oldugu server’dan ping atiliyor mu?
Program icin gerekli kullainici pc’lerde local sdmin vb olmasi gerekiyor olabilir mi?
  • lynda.com  (04.10.18 18:28:33)
Bilgisayarlar domainde değil. zaten Windows 10 sürümleri domaine bağlanmayı desteklemiyor sanırım. Home Single sürümü satın alınmış. Server yok ama benim bilgisayarın ip'sine ping alabiliyorum. Hepsi admin bilgisayarların zaten.

  • reseoz  (05.10.18 13:50:44)