[]

türkiye'de orta sınıf?

ülkemizde orta sınıfın ölçütü nedir?

ev+araba mıdır? aylık minimum 20 bin gelir midir vs tarzda soruyorum.

sizce yani... herkes için farklıdır muhakkak.

 
aylık gelir 6k


  • glamdr1ng  (04.10.18 13:42:04) 
genel olarak asgari ücretin 4 katı bir eve giriyorsa, o ev orta sınıftır.


  • babilbaligi  (04.10.18 13:45:58) 
bence orta-alt, ortanın ortası, orta-üst şeklinde 3'e ayrılır. oturulan evin kalitesi (yeterli büyüklük, muhitin yaşanabilirliği, merkezî yerde oluşu, sosyal alanlar ve güvenlik), dışarı yemeğe çıkma sıklığı, tatil yapma sıklığı, tatile gidilen yer kalitesi, binilen aracın kalitesi, hobilere ayrılabilen para miktarı, market alışverişi kalitesi, giyim-kuşama ayrılan para miktarı, ay sonu kenara atılabilen para miktarı vs. önemli ölçütlerdir.


  • sekerse tehlike  (04.10.18 13:48:06) 
@sekerse tehlike

dediklerini direk örneklendirerek sormuştum aslında. rakam vererek yani. daha somut olarak, mesela yılda 10 günlük her şey dahil otelde tatil gibi.
  • tamamhosdiyonda  (04.10.18 13:50:39) 
iyi ama bunların bir sıralaması yok ki... adam istanbulda can güvenliğinin eksilerde olduğu muhitte küçücük evde oturuyor ve her ay kenara 3-4 bin tl para atıyor olabilir. bir başkası da kenara para atamıyor ama güzel muhitte lüks bir evde yaşıyor olabilir. neye göre katsayı belirleyip karar vericez? dışardan bakan adam alt sınıf olarak görüyordur ama bu şahıs her ay kenara 20k tl para atıyordur misal. eve giren parayı baz alsak, evde kaç kişi yaşıyor, kaçı çocuk, çocuklar kaç yaşında, vb..


  • sekerse tehlike  (04.10.18 13:56:39) 
bahsettiğiniz ev+araba+20 bin gelir orta-üst olur sanki. Orta-alt olarak kendimizi örnek verebilirim; iki kişi 8-9 bin civarı gelir. o kadar :) ev+araba yohh


  • ninotevtidze  (04.10.18 14:58:09) 
+1 glamdr1ng


  • mikahakkinen  (04.10.18 15:03:11) 
@nino 2 kişi 8-9bin tl ye nasıl orta-alt olur hocam ya.. demek harcamaktan çekinmiyorsunuz, bu da çok rahat en az bi orta-orta yapar.


  • sekerse tehlike  (04.10.18 15:21:08) 
@sekerse tehlike, biraz yüklüce bir borca girince resmen orta-alt yaşıyoruz. yer de istanbul. kira+fatura+giderler+haftada en fazla 2 kez dışarıdan yemek, ayda yılda bir dışarıda takılmaca yapabiliyoruz sadece. araba alsak da aynı yaşayacağız. çocuk düşünsek iyice alt gruba ineceğiz. dolayısıyla böyleyken böyle...

ha hiç borçsuz yaşayamadık daha, belki kısmen rahat geçinilir tabii onu deneyimleyemediğim için böyle.
  • ninotevtidze  (04.10.18 15:43:39 ~ 15:45:04) 
@nino evet borç falan ödeniyorsa doğru, düşünmemiştim


  • sekerse tehlike  (04.10.18 16:18:27) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.