ihracat neden rekor kırıyor?

döviz kurundaki artışı fiyat avantajına çevirip, eldeki stoklardan yaptıkları üretimi mi satıyorlar? yani önümüzdeki aylarda stoklar bitince bu mümkün değil mi

Türk lirası değer kaybedince mallar daha ucuz olmuş oluyor, dışarıya göre.

Dolar 3 lira iken 30 liralık mala 10 dolar veren alıcı; dolar 6 lira iken 30 liralık 5 dolar vermiş oluyor.

Muhtemelen bundan.
  • durmadan duran insan  (02.10.18 23:15:51)
kurun yükselmesi ihracatı olumlu etkiler. ihracatçının rekabet gücü artar.

100 tlye malettiği ürünü eskiden dolar 4 tl iken 30 dolara satıp kar ediyordu.
şimdi 25 dolara satsa daha çok para geçiyor eline. haliyle fiyatı kırıp diğer ülkelere göre avantajlı oluyor. avrupadakiler vs onu alıyor

çin in milyarlarca dolar alıp yuanı kasıtlı olarak düşük tutması o yüzden
  • efruz  (02.10.18 23:16:01)
Arkadaslar yuksek kurdan dolayi oldugunu yazmislar,onumuzdeki aylarda bitecek mi sorunun cevabi kur yuksek oldugu surece ihracatrakamlari beklenenin uzerinde olacak ama ilk baslangictaki hizli cikislari yakalayamayacak.

Dovizin stabil oldugu hatta geriledigi donemlerdeki haberleri incelersen tusiad in sanayicilerin hukumete baski yaptiklarini,inceden isyan ettiklerini gorursun.bu eldeki stoklar meselesi degil,belli girdilerin dovizle olsa bile tl ile karsiladigin girdilerde onemli miktarda fiyat avantaji yakalar ve bunu kullanirsin.

en basiti petrol uzerinden gidersek,bir kac sene oncesinde dunyanin en pahali benzini meseleleri varken bugune baktiginda hemen yan komsu yunanistanda diesel 1,44 euro yuvarlak hesap 10 lira,bulgaristan da 2,10-2,20 leva yaklasik 8 lira bizde 6 lira seviyesinde.sadece urunun nakliyesinde bile minimum yuzde 25 daha ucuzlamis durumdasin

Konya da amortisor ve aksam ureten bir musterim MAN trucks la uzun zamandir gorusuyor ama ortak fiyatta birlesemiyordu.simdi gelen siparisi karsilayabilmek adina tek vardiyadan 3 vardiyaya cikarildi.benden 15 ginde bir arac isterken simdi haftalik iki arac istemeye basladi muhtemel 3 e cikacak bu.
  • duptıs  (03.10.18 01:49:19)
Evet tamamen dolar kuru ile alakalı, bizim 300 TL'ye sattığımız ürün dolar 4 iken 75 dolara satamıyorduk Avrupa'ya. Bizden kalitesiz olduğu halde Bulgaristan ve Romanya'ya tercih ediliyorduk.

Fakat şu an aynı ürünü 330 TL'ye satıyoruz, dolardan dolayı maliyet %10 arttı. Ama dolar karşısında ürün 55 dolara denk geliyor, adam daha önceden Romanya'dan 60, Bulgar'dan 65 dolara ürün alıp bize tercih ediyordu. Şimdi bizden 55 dolara alıyor, ki en yakın zamanda 60 dolardan vereceğiz çünkü ürünlerimiz Roman ve Bulgar'a karşı daha kaliteli.
  • John Bloor  (03.10.18 09:02:24)
Çünkü 1000 Dolara sattığınız mal hala 1000 dolar. Ama bu hesabı aptal gibi Türk Lirası tutarsanız yaptığınız ihracat bir yılda iki kata yakın artmış oluyor.

  • babilbaligi  (03.10.18 10:23:01)