tez nasıl yazılacak?

en baba yüksek lisans tezi 2-3 ay, en baba doktora tezi 6-7 ay sürer gibime geliyor alanda devrim yaratmıyorsanız ama bir türlü bitiremedim. yazanlar nasıl yazıyor ya?

bebeği olup işe giden, aynı zamanda tezi bitiren var. gıpta ile bakıyorum ama kendimi motive edemiyorum. Türkiye’de tezlerin %90’ı zaten okunmuyordur. ne yapsam? En mantıklısı sallayıp bitirmek mi özenmek mi?

Gerçi en iyi tez bitmiş tez ama.

danke.

ben once genel hatlari ile bir taslak tez yapmistim. sonra en basa dondum her bir bolumu biraz daha detaylandirdim. sonra cesitli tavsiyeler aldim, biraz daha detaylandirdim. belli bir zaman sonra konuda derinlestikce bir kere daha basa donup daha da ince noktalarini yaptim. her basa dondugumde tez daha kaliteli hale geliyordu ama bir yerde de kesmek ve teslim etmek gerkiyordu. zaten her konu ve o konun altindaki alt konular sonsuza kadar derinlesir, detayli hale gelir ama onemli olan tam yerinde birakmak, zaten hic bitmiyor mutlaka bir yerinde daha da arastiracak ve anlatacak bir yerler kaliyor. yapilan sey lise donem odevi kadar da basit olmamali. elbette konuya ve hedeflenen sonuca bagli ama master tezi icin 2-3 ay cok iyimser bir sure bence, doktora tezleri icin sadece 6-7 ay cogu zaman litaratur tarama ve okuma ile geciyor. hatta bazen bosluk birakip biraz bilginin sindirilmesi ve yeniden devam etmek gerekiyor.

  • emrahday  (02.10.18 14:27:37 ~ 14:30:34)
yani istisnalar vardır tabi ama türkiye'deki tezlere bakınca abuk subuk o kadar çok şey var ki. adam orijinal kaynağa gitmemiş, alıntının alıntısını ingilizce'den çevirip orijinale atıf yapmış falan. garip garip söylemler, grafikler...

kesinlikle bir süre bilginin üstünde tabir-i caizse "uyumak" ve sindirmek gerekiyor ama sanırım marjinal faydanın sıfıra eşitlendiği noktada tezi "olmuş" kabul etmek gerekiyor :) şöyle böyle yapacağım dedikçe motive bir şekilde başlayamıyorum.
  • passion rules the game  (02.10.18 14:33:27)
Üstat fen bilimlerinde mesele tezi yazması değil de içeriği oluşturmak oluyor genelde.
Benim yüksek lisans tezimde lab denemesi sadece 1 sene sürmüştü.

  • chaoslord  (02.10.18 14:39:40)
yuksek lisans icin 1 sene ders ve lab sonrasi 6 ay gibi bir surede yazdim diyebilirim. adam gibi arastima yaptiysan yaptiklarini kagida dokuyorsun iste, bir numarasi yok pek. yazma suraecinde haftada 6 gun, hergun 10 saat civari okuldaydim diyebilirim.

sonra konferans kagidi, journal kagidi, tezin savunmasi falan derken bitirmem tam iki sene surdu. benim hoca zaten adam gibi bir journal yazmadan tezi savumana izin vermiyordu.

sikintili isler, kolay gelsin..
  • cooperr  (02.10.18 23:44:38)