Bir makina bir mühendislik

Elimizde alman yapimi canavar bir makina var. Alüminyum folyo uzerine bizim belirttigimiz hacimde once kavite/kovuk acip bu kaviteye toz dolduruyor ve tamamen doldugu anda ikinci folyo ile bunu kapatiyor.
Makina ilk çalıştığı andan belli bi zamana kadar dogru hacimde kavite aciyorken bi sure sonra kavite hacmini kucultmeye dolayisi ile az toz doldurup kapatmaya basliyor.
Bir kere makinayı durdurup kavite acan parcalar cikarilip tekrar takildiginda tekrar doğru hacimde kavite acabildigini gozledik. Bi sure sonra tekrar hacimde kuculme gozleniyor.

Verilerin yetersiz olduğunu biliyorum ancak belki gozden gecirmemiz gereken parametreler konusunda fikir sahibi olabilecek biri vardır?
Almanlara sorulacak lakin adamlar gelip ayar yapip sorunsuz doldurup daha yeni gitmişlerdi.

Teşekkürler.

belirli zaman ne kadar?

pnömatik mi hidrolik mi?
  • killerbee  (01.10.18 23:21:37)
Pnömatik. Ve yaklaşık 45 dakika sonra azalma basliyor. Kavite hacimlerinde duzensizlik yok, duzenli bir düşüş mevcut.
Makine durup bekletilip tekrar doluma baslarsa duzeliyor.

  • a perfect lie  (01.10.18 23:31:27)
eğer toz doldurmada sorun yoksa, demek ki zaman içinde güçten düşüş meydana geliyor.

hava yetmiyor olabilir mi? kontrol ettiniz mi?

bin tane sebebi var görmedne bişey demek zor. yağsızlık ve ısınmadan dolayı genleşmeden bile olabilir.

tam olarak bastığı ve sona dayandığı zaman bir gauge ile o anki basış basıncını görebiliyormusunuz?

belki piston(çift yönlü) keçesinde bişey vardır? pistonda hava kaçağı var mı?

gerçi pistonlar da manyetik olur sensör koyarlar ki bastığı zaman tersine çalışsın.
  • killerbee  (01.10.18 23:33:03 ~ 23:34:59)
Basınc takip ediliyor, cihaz baslangic barinda devam ediyor diger parametrelerini de koruyarak calisiyor.

  • a perfect lie  (01.10.18 23:36:26)
Genlesmeyi bizde dusunduk ama.bu durumda tam.tersi bi olay gozlermisiz gibi geldi.

  • a perfect lie  (01.10.18 23:38:12)
diyebileceğim pek bişey yok. alman makinaları da oldukça sağlamdır. italyan falan olsa araya 3000 5000 euro bi rulman parası sıkışmıştır diyeyim.

  • killerbee  (01.10.18 23:39:43 ~ 23:42:32)
Zaten adamlar gelip dort kilo doldurup gittiler. Dolum agirliklari stabildi. Ayarlayip biraktilar. Neyse tekrar iletişime gecilecek de işte merak ettik.
Teşekkür ediyorum cevaplar için.

  • a perfect lie  (01.10.18 23:44:49)
bence hiç montör getirmeyin, geleceklerse de size fatura etmesinler.

tarif etsinlar anlatsınlar.

öğretmeden gidiyolar böyle, ondan sonra en ufak şeyde sorun yaşıyorsun.

havayı nereden alıyorsunuz? eğer bir tanktan depolayıp alıyorsanız, tankı drane ediyormusunuz?
hava kurutucu var mı?

hava içinde su olursa da böyle sorunlar yapar.

aynı şekilde hava sistemini sürekli (eser miktarda)yağlayan sistemler de var.
  • killerbee  (01.10.18 23:47:08 ~ 23:50:10)
Bunu rica ederiz tabii. Zaten kolay cozulebilir bir sey olmali yani. Iki üç uretimde bu hale gelmek nedir? Gozden kacirilan tuhaf bi sey var herhalde.

  • a perfect lie  (01.10.18 23:49:49)
Bunları yarın öğreneyim. Çünkü ben işin daha çok bitmiş ürün tarafindayim ama pilot üretimi de yine biz denedik. Aramizda mühendis de yok.

  • a perfect lie  (01.10.18 23:55:53)
makinanın pistonuna giren hava hortumunu sök, genelde bastırıp çekmeli otomatik valfli olur, 10luk 12lik bişeydir, 25 30 saniye eline çok yakın tut.

eğer elin bildiğin ıslanırsa sistemde su var.
  • killerbee  (01.10.18 23:59:07 ~ 23:59:32)
Folyoya bir şey basıyorsa o basan şey geriye kaçıyordur. Cıvatalarını iyi sıkın, olmazsa kontra atın.

  • [GODDARD]  (02.10.18 11:30:13)
Neymiş sorun?

  • [GODDARD]  (05.10.18 12:56:25)