Kasa fanı evi soğutuyor!

Sevgili romalılar,
3 senedir aman daq bir yerini bozarım diye açmadığım canım bilgisayarımın kasasını dün itibarı ile canım bilgisayarım birkaç kez kapanınca açtım ve psikopat bir temizlik yaptım. Sorun devam edince yan tarafı yine açıp probleme baktım ve büyük fan yani kasa fanı çalışmıyor, arada duruyor, dokununca çalışıyor vs. Gittim bugün yenisini aldım, taktım. Yalnız aldığım kasa fanı power supply dan bağlanıyor, eski kasa fanı ise minik 3 lü tırnaklı bir plastik parça ile anakarta bağlanıyordu, şimdi problem şu ki, bu yeni fan çok ses çıkarıyor ve sıkı sıkı monte edilmiş durumda, ve yine işbu yeni kasa fanı evi soğuttu lan! şimdi kabloları söküp tırnağa monte mi ettirmek icap eder? tırnak bağlantılı kasa fanı aramak mı? üşüyorum sözlük...

ajklakşds naptın hacı yea jksdfskdl galiba ters yone taktın fanı.

  • bryan fury  (11.03.10 22:01:38 ~ 22:01:59)
bence olay 5 liralık fandan kaynaklanıyor halbuki o kasaya en az 20 lira sıkışmış düşük desibelli scythe benzeri fan al.

  • drip nick i zaten kullanilmakta  (11.03.10 22:12:01)
şöyle ki aldığım fan 5 liralık değil, 12 liralık ve kocaman bir fan olduğu için zaten bir ışıklısı vardı şeffaf kasalar için, bir de bu... hatta markası da evercool dc fan.

ters takmış olamam çünkü bağlantı yerini görünce adamları aradım power supply daki tek yere taktım mecbur...

ayrıca yazın mis gibi olur püfür püfür diyenlere peki ya ses? diyorum! of söküp tersini de takarım ki :/
  • deliberte  (11.03.10 22:16:56)
anakartın yazılımda fanın dönüş hızıyla ilgili ayarlar olabilir, biraz kurcalayın.

  • plainwalker  (11.03.10 22:29:04)
bryan yav, galiba gerçekten adamlara tırnaktır mırnaktır sorarken kafamı karıştırıp ters taktırmışlar bana :/ fanın göbeğindeki etiketli yüz kasanın içine bakacak, değil mi? çünkü işlemci fanı vs öyle... şimdi öyle yaptım ama anakart yazılım dönüş sayısı vs onları nasıl yaparım hiçbir fikrim yok :/ ayrıca bir kere kıllandım ya, şimdi bana göre hala çok ses yapıyor :/ söküp eski,yi mi taksam, deliriciim resmen :/

  • deliberte  (11.03.10 22:42:17)
tırnaklarla anakarta bağlı olsa ayar mayar bulabilirdiniz de power a bağlıyken anakarttan ayar falan yapamazsınız.

  • ksilix  (11.03.10 22:57:34)
tırnaklı ve susturuculu bir tane bulma ihtimalim var midur? resmen söküp eskisini takmak üzereyim!

eskisini taktım, tırnak hiç algılamadı :/

dokununca algıladı ama hava hiç üflemese yeri :/ gerçi hiç ses yapmıyor bu, şimdi söküp yeniden yenisini takıciim... ayrıca galiba ses de işlemci fanından geliyor iyice beynim durdu...
  • deliberte  (11.03.10 22:59:14 ~ 23:13:15)
fan bu ses yapar, normaldir elektrik supurgesi kıvamına gelenleri de oluyor. neyse, hocu simdi fanı iyi sabtilemen lazım sesi azaltmak icin. onun dısında makine yagıyla fanın motoruna dogru cok az bi miktar yag damlatmak da ise yarar ama dikkatli olman lazım. cok dokersen etrafa sıcratır dondukce. dnuz hızı rpm ayarını sıcaklıga gore kendısının yapması lazım. cpu fanını da degistireceksen, termal macun var onu surmen gerek altına.

  • bryan fury  (12.03.10 12:36:39)
bryan, sağol hacı da ters takmaktan gelmiş o ses resmen, yoksa fanın kendisi yapmıyor, işlemciyi komple değiştiricem zaten anakarata uygun amd dual core 6000 arıyorum şimdi, en fazla onu kaldırıyor ana kart :/ o zaman işlemci fanı da değişir zaten. ben sadece dönen kısmı söküp temizledim, temizlenmedik fan bırakmadım, ana güç kaynağı dahil... yeni hedefim işlemcimi değiştirmek ve ileri gitmek...

  • deliberte  (12.03.10 20:30:45)