[]

üniversitede bazı dersleri almamak

şimdi ben ders programına baktım. öğleden sonra bazı 1-2 hafif ders var. öğleden sonraki zamanımı başka bir işe ayırmak için bu derslere girmesem mi diyorum. dersler de türk dili ya da başka basit seçmeli dersler. ben bu derslere girmesem ve sınavlardan yüksek not alsam geçebilir miyim? mesela ingiliceye giriş dersi var. muafiyeti kaçırdığım için dersi almak zorundayım. ama zaman kaybı. ya da bu derslere ve sınavlara girmesem seneye alsam ortalamamı düşürür mü? bazı dersler basit ve seçmeli olsa da daha önce bilgimin olmadığı alanlar.

eğer bu olursa harika olur tüm hafta öğleden sonrasını başka bir şeye ayırmak istiyorum.


 
Devam zorunluluğu yoksa derslere girmek zorunda değilsin. Üniversitenin yarısında okula gitmedim ben mesela, sadece kendi başıma anlayamayacagimi düşündüğüm derslere giriyordum.
Eğer dersi alır da sınava vs girmezsen ortalaman tabi ki düşer.

Yani bilmen gereken şu, ders zorunlu mu, devam zorunluluğu var mı?
  • elorelia  (30.09.18 06:26:27 ~ 06:29:47) 
Bu derslerde genelde devam zorunlulugu oluyor. Hocalari da biraz takintili oluyor, cünkü herkes bu dersleri yük olarak goruyor. Programina uymuyorsa, dordundu sinifta bile alabilirsin, ben de 3. sinifta baska bir derse saydirdim, yonetmelige bakmak lazim.

Almamakta diretmistim. Erasmus donemimde Modern Ortadogu Tarihi diye secmeli bir ders alip Siyasal´dan, Türkiye´de saydirdim.
  • buf-e kür  (30.09.18 06:41:49 ~ 06:43:36) 
zorunlu dersleri daha sonraki yıllara bırakabiliyor muyuz? aldığım ve sonuçtan memnun olmadığım dersi daha sonra ortalamayı yükseltmek için tekrar alabiliyor muyuz?


  • nick bulamadim  (30.09.18 08:06:31) 
Yukarıdaki arkadaşlara katılarak benim yaptığım hataya düşmemenizi öneririm: Bu dersleri küçümseyip "aman b gelse de olur" demeyin, ileride tekrar alamayacak yoğunlukta olabilirsiniz. Hazır böyle alan dışı ve görece basit dersler varken derse gitmeseniz bile çalışın ve iyi not alın, benim gibi eşeklik etmeyin.


  • mor bembombom  (30.09.18 08:07:44) 
Universitenizin lisans yönetmeliğini okuyarak bu ve benzeri sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Hem çok işinize yarar.


  • kullanıcı adı  (30.09.18 08:12:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.