[]

dernek kurmak... süreç hakkında bilgi

çalıştığım sektörde (gıda) arkadaşlarla bir dernek kurmayı düşünüyoruz.

herhangi bir dernek kurmak için işleyen süreç ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

teşekkürler.

 
Muhtemelen mevzuattakine bire bir değildir pratikteki süreç fakat fikir emresi açısından dernekelr kanunu ve dernekelr yönetmeliğine bakabilirsiniz.

www.mevzuat.gov.tr


www.mevzuat.gov.tr
  • apdulera  (30.09.18 00:45:32) 
ben özetleyeyim sonra siz detaylandırın kanunu yeni çalışmıştım bana da tekrar oldu :);

Dernekler öncelikle en az 7 kişi ile kurulan tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır. Dernekler öncen izin almadan kurulabilmesi bir Anayasal haktır.

Tüzük ( tüzükte; derneğin adı amacı gelir kaynakları üyelik, organları [ genel kurul, yönetim kurulu, denetim kurulu] vs olur) , ve gerekli belgelerle en yakın mülki amire başvuracaksınız. 60 gün içinde incelemeye alınacak. eksiklik var ise 30 gün içinde tamamlamanız istenir aksi halde cumhuriyet savcısı asliye hukuk mahkemesine dava açar.

eğer inceleme sonunda sıkıntı çıkmaz ise dernek tüzel kişilik kanazır ve dernek kütüğüne kayıtlı olur.

pratikte bilgisi tevcrübesi olan arkadaşlar ekleme yaparlar mevzuatta kuruluş bu şekilde detaya ve devamına girmedim .
  • AlsterWasser  (30.09.18 01:00:38 ~ 01:04:42) 
okey oynayacaksınız de mi
asgsjakş

  • deryack  (30.09.18 03:36:20) 
aynı heveslerle kurulmuş fakat kapatılamamış binlerce dernek var. zamanı gelip kapatmak istediğinizde yine 7 kişiye ihtiyacınız olacak, ama kimse ilgilenmeyecek... bence kurmayın.


  • Tears of Devil  (30.09.18 12:15:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.