Pazarcının burnunu kırdım

Adamın tezgahına geldim muz alayım diye. elime bir dal muz alıp biraz tarttım. Adam elimden aldı. Heralde tartıp verecek dedim ama elimden alıp başka yere koydu. Anlamadım başta.
Başka bir dalı elime aldım. Tartsın diye adama verdim. Bu da bana dedi ki oynama muzlarla zarar veriyorsun. Ele almayla muza zarar mı gelir dedim. Muzun üstündeki siyahlıkları gösterdi. Güya yerinden kaldırıp tekrar yerine koyunca o kısım kararıyormuş.
Neyse ses etmedim. Tarttı ve küsüratlı bi fiyat verdi. Ben de x liralık verir misin dedim. Altı üstü daldan koparıp verecek. Dedi ki “olmaz öyle alıyosan al almıyosan git. Açtırma benim ağzımı.”
bunu dedi ya benim şarteller attı. Ne olur lan ağzını açarsan dedim. Hadi bi şey de bak bakalım noluyo dedim. Bu saydırmaya başlayınca elimde ne kadar poşet varsa yere bırakıp tezgahın arkasına yürüdüm. Baktım bu da bana hala küfür ederek yürüyor. Yaklaşır yaklaşmaz suratının ortasına indirdim yumruğu, direkt yere düştü. yere düşünce iki tane daha salladım. Arkadaşları koşarak geldi. Onlar da bana 2 tane salladı. Şansa bi tanesini tutturup ona da bi tane salladım. Sonra ayırdılar zaten. Birisi tuttu kolumdan olay yerinden epey uzaklaştırdı.

10-15 dakika sonra arkadaşı olay yerine yolladım. Ne dönüyo baksın diye. Adamın burun kırılmış dedi.

Şimdi size soruyorum, yanlış mı yaptım? Şahsen ben olaya objektif yaklaşamadığım için olsa gerek hiç pişmanlık duymuyorum.
sizin yaklaşımınızı, siz olsanız ne yapardınızı öğrenmek için buradayım.

eline koluna sağlık.

  • amour fou  (29.09.18 18:46:49)
Sonunu okuyunca rahatladım valla iyi yapmışsın.

  • diffarentiationation  (29.09.18 18:48:53)
''olmaz öyle alıyosan al almıyosan git. Açtırma benim ağzımı.'' şunun üstüne ne yapsan haklısın.

  • valkin rockefeller  (29.09.18 18:50:48)
iyi yapmışın knk. senle çete kuralım aynı benim gibi bir insansın :)

  • Tears of Devil  (29.09.18 18:52:53)
Okudum ve ben de adama hic acimadim. Adam gibi konusmayi ogrensin insanlarla.

  • stavro  (29.09.18 18:53:28)
İstanbul'da ki pazar mı bilmiyorum ama linç edilmediğin için şanslısın. Genelde aşiret doğulu oluyor bu kamiller.

  • zanutsas  (29.09.18 18:54:23)
iyi yapmamışsın ama olan olmuş artık. ben muza dokunma diyen adamdan direkt bi şey almadan giderdim. keşke sen de öyle yapsaydın.

  • Delay Fuze  (29.09.18 19:05:01)
elin kolun ağrı acı görmesin, bir tane de benim için indirseydin keşke. ben bizim burdakilerden nefret ediyorum. az alıyorum diye kızıyorlar hep bana. yahu ben cimri filan değilim. iki kişiyiz israf çöpe gider diyorum anlamıyorlar. kitapsızlar.

  • for day to break  (29.09.18 19:06:10 ~ 19:06:40)
Politically correct görüneceksek sen haksızsın, çünkü direkt adama dalmışsın.

Ama içimizden geçeni söyleyeceksek o zaman eline sağlık. Böyle davarları ancak bu şekilde eğitebilirsin, o da belki. Adamın dediği belki doğrudur, yani muz kararma yapıyor olabilir ama öyle bile olsa insan gibi söyleyebilirdi. Benim içim rahatladı.

Yalnız, anlamadığım nokta, nasıl linç edilmediğin. Genelde bu tür olaylar anında lince döner. Seni oradan anında uzaklaştıran elemana teşekkür etmek lazım.

Ha, olur da sürek avına çıkarlarsa diye bir süre o pazara uğrama bence.
  • skooma  (29.09.18 19:12:49)
yok ya yanlış yok.

az bile yapmışsın.

işini yapmayı sevmiyosa,insanlarla muhattap olmayı sevmiyosa gidip tezgah açmasın.

ben olsam üstüne polisi, zabıtayı arar şikayet edebileceğim de her yere şikayet ederdim.

3 kişi üstüne saldırmış sonuçta.
  • killerbee  (29.09.18 19:21:10 ~ 19:24:58)
iyi yapmışsın helal olsun.

  • mysql34  (29.09.18 20:01:37)
Ne çabuk sinirlenip kavga moduna giriyosunuz ya. Olmaz öyle vs dediginde adam akilli dersin niye olmuyo diye. Hemen kavga etmek nasil akliniza geliyor?

Bence kötü yapmışsın. İnsancıl biri değilim ama bu tarz şiddet eylemlerini desteklemiyorum. Ayrica yere düşünce vurdum demişsin o da yanliş
  • nundu  (29.09.18 20:12:53)
linç edilmediğin için ucuz kurtulmuşsun,pazarcılar birbirini kollar

  • essoist  (29.09.18 20:14:57)
aynı şey başıma gelse sanırım o yerden uzaklaşırım. başka bir tezgahtan muzumu alırım. bu kadar basit. babamın bana nasihatı şu: birisi sana ana avrat küfretse bile sırtını dön ve yoluna devam et. hiçbir şey yapma. boşver. korkaklık değil bu. erkekliğine de bir şey olduğu yok. sadece kendine saygın olsun.

bence yanlış yapmışsınız. hiç duymamış gibi yolunuza devam edebilirdiniz. siz adama saldırmışsınız. şiddeti tasvip etmiyorum.
  • Leonardo~Da~Vinci  (29.09.18 20:26:15 ~ 30.09.18 17:53:01)
Abi eline koluna sağlık. İstanbul'da denk geldiğim pazarcı o.çları hep böyle. Adamlara, atıyorum, 1 kilo armut ver diyorum, "5 liralık alıcan en az" diyor. E ihtiyacım yok ne yapıcam o kadar meyveyi diyorum, "o zaman alma, satmıyorum öyle" diyor bana. Bir kere kavga edecektim biriyle, sağdan soldan toplaşıp linç ederler beni diye fiziksel bir şey yapmadım adama. Sövüp sövüp gittim. Sırf bu yüzden pazara gitmiyorum. Daha pahalı da olsa gidip marketten ihtiyacım kadar alıyorum, sinir stres yaşamıyorum.

  • synesthesia  (29.09.18 20:30:59)
Fiziksel şiddete başvurmaya gerek yok. İyi o zaman kızdığımız herkesin burnunu kıralım.
Hiç iyi yapmamışsınız.

  • mutlusismankedi2015  (29.09.18 20:41:34)
eline sağlık. Geçen sene annemle sokak satıcısından muz aliyorduk. Elimize bi tane aldık küçük geldi başka alıp adama uzattik, adam elimizdeki muzu alıp öbür köşeye koydu. Size satacak malim yok, gidin dedi. Sebep muzu elimize almamiz.

Hiç acimiyorum bu tiplere.
  • damla sakızlı dondurma  (29.09.18 20:42:32 ~ 20:43:13)
Helal olsun dostum. Birara da dolmuşçulara bir çekidüzen verelim reis.

  • ovungec zeus  (29.09.18 21:15:04)
kavga iyi değilidir de iyi yapmışsın bazen çok uyuz oluyorlar.büyük olasılık etraftaki diğer pazarcılara güvenmiştir.iyi kurtarmışsın 15-20 kişi girebilirlerdi.bi süre gitme bence pazara.

  • high hopes of the sozluk  (29.09.18 21:18:06)
Onun agzini burnunu kirayim, suna sopa cekip ceki duzen vereyim derken gelinecek nokta, ormanda es ararken maymun kici koklamak. Bence. Subjektif bir yaklasim.

  • buf-e kür  (29.09.18 21:27:43)
olan olmuş genelde ön yargılıyım bu tayfalara haklı olduğunu düşünüyorum.
Ancak bunlar aşiret dikkat et +1
birde şikayetçi olur da kamera vs yakalarlarsa seni adam yaramalaktan hapis yatabilirsin yada sağlam tazminat ödersin.
  • basond  (29.09.18 21:33:25)
haksizsin tabi ki. adam sana hakaret etmemis, kufur etmemis. mal onun mali, ister satar ister satmaz. dokunma dediyse dokunamazsin. adama ilk atarlanan sen olmussun. ilk vuran da sensin. gozumun onunde tamamen elinde tesbih, mahallede artislik taslayan serseri tiplemesi belirdi senin icin

  • crucio  (29.09.18 23:14:07)
Crucio, okumadın heralde yazdıklarımı. Okumuşsan da olay örgüsünü çok yanlış anlamışsın.

  • hz emreyiz  (29.09.18 23:29:30)
haklısın. boşver bu ulkede çoğu insanın burun estetiğine ihtiyacı var zaten, bu bahaneyle yaptırmış olur.

  • Neill  (29.09.18 23:32:29)
basond +1

Pazarcıyı görebilirsem doğru yapıp yapmadığınızı söyleyebilirim aslında.
  • monogram  (29.09.18 23:36:18)
@hz emreyiz okudum. ilk basta sen hakli olabilirsin ama ilk once atarlanarak, daha sonra da ilk yumrugu atarak haksiz oldun. yanlis mi yaptim diye soruyorsun ben de bana gore yaptigin yanlis diyorum. ben de dolmuscu, taksici bir cok barzo ile tartisiyorum, hakkimi ariyorum ama hicbir zaman karsidakinDen daha fazla atarlanmiyorum, tehdit etmiyorum ve asla ama asla ilk yumrugu sallamiyorum.

gunun sonunda boktan bir "actirma benim agzimi" lafi icin bir garibanin, evine uc kurus para goturmeye calisan birinin burnunu kirdin. muhtemelen sigortasiz ve hastane masrafi actin.
  • crucio  (29.09.18 23:44:55)
Sizi de pazarcıyı da tanımıyorum. Görmedim. Ama "garibanlar masumdur" ya da "zenginlerin tümü kötüdür" şeklinde bir Türk filmi mantığı hiçbir zaman hayatımda olmadı.

Sizin anlattığınız açıdan bakıldığında adamın kaba davrandığını düşünüyorum. Hiçbir şey yapmayıp çekip gidebilirdiniz, demişler. Ama bazı tür yaratıklar var ki gerçekten birinin onlara aslında onların da "bastırılabileceğini" göstermesi gerekiyor yoksa arsızlığı ele alıyorlar.

O nedenle dedim, pazarcıyı görmem gerek, diye. Eğer öyle biriyse şiddetin çözüm olmadığı dipnotunu düşer ama yine de yaptığınızı yanlış bulmam.
  • monogram  (29.09.18 23:54:41)
iyi cesaret ha bence haklıymışsın vatandaşa cart curt yok. *

  • FeykIM  (30.09.18 01:55:37)
adam kendi kaşınmış başta. ya gereksiz sinirli ya da başka bir şeye sinirlenmiş o an. karşıdakine gereksiz böyle davranıyorsa mutlaka bir gün dayak yerdi zaten. ama senin yaptığın da abartı ve sana da sinirlendim. böyle sözlü atışmalar olur. o sövdüyse sen de aynı oranda söversin. en ufak bir tartışmada gidip dövebilsen bile yumruk atmak yanlış. güç gösterisi gibi geldi bana. tabii o anı görmediğimiz için bilemiyoruz ama direkt de dalınmaz.

ayrıca olaydan bağımsız olarak söylüyorum olabildiğince şiddetten uzak dur bence. karşıdakini dövsen bile çıkartır takar bıçağı. en iyi ihtimalle alt tarafı biz muz yüzünden yaralanmış olursun.
  • nick bulamadim  (30.09.18 02:05:27)
Şiddetin savunulacak bir tarafi tabiki yok, adam seni zorlamiş ama keşke yine de sabır etseydin.
Şikayetçi olsa hapis cezasi var, kemikte kırık, bi de yüzde kalıcı iz derlerse 1yıl sonra sonuçlanir dava ama hapis cezasi çıkabilir.

  • biarkadastanduydum  (30.09.18 10:53:38)
başta @nundu ve @leonardo olmak üzere hatalisin diyen arkadaşlara +1

hata etmişsiniz.
günümüzde sürekli haklılığını ilan etmeye çalışan olmuyorsa şiddete başvurarak çözmeye çalışan insanlarla çevrili çevremiz.
siz aldığınız eğitimler yetiştiğiniz kültür içinde haklı olabilirsiniz. ama bu size şiddete başvurma hakkı vermez. çünkü o adam da aynı kriterler dahilinde kendince haklı. üslubunun yanlış olması sizin şiddetinizi haklı kılmıyor.

anamur'da yaşıyorum. burada herkes muzcu. adam tepkisinde haklı. bunu daha insanı şekilde söyleyemiyor olması onun eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. kimse daha nazik ve kibar olması gerektiğini öğretmemiş olabilir. kendisi ogrenememis olabilir.

eskiden insanlar haklı da olsalar yaşananları sineye çekmeyi bilirdi. toplumsal hayat, büyüklük göstermek, affetmenin erdemi gibi kavramlar vardı.
artık hakliyim; uyardım. olmuyorsa dövdüm/ ku fur ettim/silahla vurdum var.

çok acı.
  • balik kraker  (30.09.18 15:22:17)
Hata etmişsin, bu adamlar kendi aralarında kavga ederken birbirlerini kafasına 2 kiloluk tartı kilosu fırlatan adamlar. Şansın varmış ki çok sevilen ve kollanan bir adam değilmiş, yoksa çok pis patates ederlerdi seni.

Adam öküz olabilir, iletişim kurmayı beceremiyor olabilir. Ama haksız değil, muzu "x liralık" alamazsınız, üzüm ya da erik değil. Kolayca tartıda miktar ayarlanamıyor, buket (ya da deste) halinde satmak ya da en kötü buketi yarıya bölerek satmak en az zararla satış yapmasını sağlar. Kalan tekler hava alacak ve kararacak, zarar etmek istemez.

İşte bunları tatlı ve gülümser bir dille anlatmak varken öküzlüğü seçmiş, ama bu seni tamamen haklı çıkarmaz. Küfretmemiş, hakaret etmemiş.
  • John Bloor  (01.10.18 11:44:49)
@John Bloor +1

  • chitosan  (01.10.18 11:52:24)
@john “küfür etmemiş hakaret etmemiş” değil. Ettiği küfürün ardından elimdeki poşetleri bırakıp tezgahın arkasına yürüdüm. Baktım devam ediyor bunun üzerine eylemi gerçekleştirdim.

  • hz emreyiz  (03.10.18 00:14:16)