Due as kalıbı ile ilgili

bu kalıp ne anlama geliyor mesela :
"The remaining ones come due as late as 2015. " cümlesinde as bir zamir olarak gibi anlamında mı ?

veya "Initial results are due as early as this summer." yaz gibi ?

veya "With no new nickel mines starting up until 2006, the surge in prices has been due as much to expectations of supply shortages as to rising demand."

burada bağlaç olarak mıdır? sonuncusu biraz farklı gibi

due as diye bir kalip yok, as ... as var, due sadece son tarih demek, o basit bir kelime yani. as...as de kadar demek.

  • Traveller  (28.09.18 16:33:19)
İlk cümlede as late as kalıp due as değil.

As late as de olabildiğince geç demek.
İkincisinde de değil as early as kalıp.
Sonuncusunda da "as much" bir öbek halindedir. Due as diye bir şey varsa da ben bilmiyorum.

Due genelde due to diye kullanılır o da bilmem neyin nedeniyle sebebiyle anlamında.
  • bos gezenin bos ustasi  (28.09.18 18:16:27)