bana bir yalan bulmamız lazım

uzatmadan konuya girmek istiyorum.

üniversiteden beri tanıdığım bir arkadaşım var, kendisi istanbul dışında yaşıyor ama ne zaman istanbul'a gelse bizde kalır ekseriyetle.
iki sene önce istanbul'a gelmiş, bizde kalmış, ertesi gün "beni avrupa yakasında gezdirsene" demişti ve oraya geçmiştik. bununla o gün o sağanak yağmurlar altında 1 saat anca gezerken bana "meb, benim kuzenim de buralardaymış. beni görmek istiyor da onunla da gezeyim biraz. sen başka yerde mi takılacaksın yoksa eve mi geçeceksin? en iyisi (sizin) evde tekrar buluşuruz. ben sizin oradan geçen iett hattını unutursam seni ararım, yolu bana tarif edersin. akşama görüşürüz." dedi.

ben taaa anadolu yakasından sırf o istedi diye yağmurlar altında o parasızlığımla beyoğlu'na gitmişim, sağım solum ıslanmış, bana nezaketen bile "beraber takılırız sorun olmazsa" bile demeyip adeta "zaten beni buraya kadar getir diye beyoğlu'na geldik seninle. hadi sen sktr olup git" demiş biri yani.

şimdi bu geçen beni aradı ve "meb, 20 gün sonra istanbul'a geleceğim. sizde kalmayı düşünüyorum. gece geleceğim için kuzenlerime şimdi ayıp olur o saatte. ertesi gün ona geçeceğim, haberin olsun diye arıyorum." dedi.

ben de o sırada işte olduğum ve biraz da stresli olduğum için aklıma bir yalan gelmedi ve sadece "hmm. şimdiden mi aradın? belli değil durum, sana haber veririm. şu an meşgulüm." dedim ve kapattım.

kendisini severdim açıkçası ama etrafında tek bir insan kalmadı sırf bu satışçılığı yüzünden. ben de maalesef pasif agresifim, öyle büyük bir patlama olmadan sinirlendiğimi tanıdığım insanlara gösteremiyorum hiç, en fazla kendi kendimi yiyorum.

bir de ben yalandan tepkisini ölçmek için "senin şehirde gezilecek yer yok mu ya? görmeyi isterim açıkçası." dediğimde hep "kanka, burada gezilecek hiçbir yer yok. gelip de ne yapacaksın?", "aman kanka geleyim deme, bu aralar çok yoğunum." diyen biri.

evet, allah'tan uzatmadan konuya gireyim dedim ama başaramadım yine.

ÖZETLE: bende kalmasını istemediğim birine ne yalan uydurayım ben?

NOT: ailemle yaşıyorum.

Başka bir arkadaş bende kalıyor.
Yer yok, kusura bakma. Bir dahakine artık.

  • cakabo  (28.09.18 15:18:44)
Misafirim var diyerek savuşturun.

  • gonion  (28.09.18 15:18:58)
1- misafirim var.
2- iş için şehir dışındayım.
3- Evi hamamböceği bastı, ben de arkadaşta kalcam, ilaçlama var.
  • biohazardous  (28.09.18 15:20:48)
sana ayıp olmayan şey kuzenlerine niye ayıp oluyormuş (üstelik ailenle yaşıyorsun)? misafirim var, şehir dışındayım. teyzemgiller burda falan diye savuştur. 2. aramasından önce dönme.

edit: ayıp mevzuunu da dile getir, biz eşek miyiz lan diyerekten...
  • zgrydn  (28.09.18 15:22:26 ~ 15:24:47)
memleketten akrabalar var de.

  • elorelia  (28.09.18 15:23:29)
Kuzenlerime ayıp olur da arkadaşıma olmaz mı amk? Nefret ediyorum böyle emrivaki insanlardan! Bence direkt bende kalamazsın, istemiyorum de.

Çok sinir oldum arkadaşına.
  • allahkitapwesli  (28.09.18 15:23:39 ~ 15:24:00)
Kız arkadaşım ben de kalıyor

  • barbo  (28.09.18 15:24:25)
sen tek mi yaşıyorsun ailenle mi? ona göre çözüm bulalım

  • mukremin citir  (28.09.18 15:25:21)
ha, şu ayrıntıları vereyim de daha iyi yalan üretebilelim:

1. kız arkadaşım yok,
2. ailemle yaşıyorum.
  • m e b  (28.09.18 15:32:53)
aaa ne gıcıkmış ya...

"teyzemler, dayımlar vs. gelecekmiş yaaa çok üzüldüm kusura bakma"

(uzakta yaşayan birileri varsa onlar gelmiş olsun, mecbur yatıya kalacaklar :)
  • lcha  (28.09.18 15:33:22)
Oha bir de ailenle yaşıyorsun, ne hayvan öküzmüş arkadaşın. Sen evde yokum desen annenlere gelecek neredeyse.

Bir de kuzenlerine ayıp olurmuş yuh.

Kardeş bizimkiler rahatsız biraz bu ara sağlık problemleri var (sakın açıklama yapma ona ne), müsait olamayacağım. yaz be gönder. Arama bile.
  • biohazardous  (28.09.18 15:35:27)
akrabalarımız var +1

en güzeli bu olur. topu ailene at.
  • silah taciri  (28.09.18 15:41:01)
Gelmesine 3-4 gün kala, "bizim şirket toplantı/eğitim vs için beni bir haftalığına x şehrine gönderiyor. dolayısıyla, senin geldiğin zamanda İstanbul'da olmayacağım. Olaylar aniden gelişti, benim de yeni haberim oldu." diyebilirsin.

  • agluna  (28.09.18 15:41:27)
akraba yalanı güzel. şehir dışındayım deme. seni sadece kullanıyor mu yoksa ertesi gün senle de buluşmak isteyecek mi bekle. arkadaşı mısın oteli misin öğrenirsin.

  • garaser  (28.09.18 15:52:43)
akraba en temizi. bir düğün için gelmişler bizde konaklıyorlar. temiz.

  • jamiro  (28.09.18 16:00:18)
Gelme aq seni sevmiyorum de

  • six packsiz  (28.09.18 16:08:32)
Kuzen varsa kuzen-ler geliyor de. Hem böylelikle gün içinde buluşmak isterse başkasıyla olacağını bilir ve görüşmeme bahanen de hazır olur.

  • Dylan Murphy  (28.09.18 16:11:15)
Ev müsait değil.

  • arockm  (28.09.18 16:12:50)
şehir dışındayım +1

  • monogram  (28.09.18 16:16:13)
dostum ailem misafir istemiyor şu aralar, kafalarımız biraz karışık. kusura bakma yoksa biliyorsun derdim

  • mukremin citir  (28.09.18 16:19:59)
Bahane bulma bence, bir sonraki sefer yine gelmeye kalkacak, o zaman ne diyeceksin?

Pasifliği bırakıp açıkça konuşmakta yarar var. Böyle böyle satış yapıyorsun hoşuma gitmiyor, kusura bakma karşim kuzenlerine ayıp oluyor da bize olmuyor mu? vs vs..
Adam yaptığının farkında bile değil muhtemelen, sen söylemeden de farkına varmayacak.
  • peggy  (28.09.18 16:22:30)
2 sene önce yaptığı şey çok yanlış.
Ve insan köyde bile yaşasa gidip evinde kaldığı insana buraya gelip de ne yapacaksın demez.

Yalan uydurmana gerek yok açık açık söyle.
Açık açık söyleyemiyorsan öyle bir şeyler de ki gerçek olmadığı başından attığın belli olsun.
  • mutekebbir  (28.09.18 16:27:52)
yalan söyleme, peggy +1. illa da söyleyeyim diyorsan akraba +1.

  • piremses  (28.09.18 16:39:15)
Akraba +1

  • Lim5  (28.09.18 16:55:47)
Bence cagir, gelsin. Sen simdiden budakli bir mese odununu suya yatir, "arakdasin" gelince odunla tanistir.

Saka bir yana yalana filan gerek yok, bence "gecen sefer bu yaptigini insan insana yapmaz, ben seninle gorusmek istemiyorum" de.
  • fortisvita  (28.09.18 17:22:07)
sözlükten idonthaveatvset bende abi, hiç insan sevmez, yatıracak yerim yok, de.

  • idonthaveatvset  (28.09.18 18:05:05)
yalan söyleme+1
yalan söylemekle ona davranışını düzeltme şansı tanımamış olursun daha önemlisi öz saygını zedelersin. kendini yemeden, büyük patlamalara meydan vermeden anlayacağı dilde söylemek en güzeli.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (28.09.18 18:12:26 ~ 18:14:04)
"valla geçenki satışın o kadar koydu ki kanka hala içim soğumadı, o yüzden alamıycam seni evime" de. böylece ilişkiniz tamamen sonlanmış olur ve sen de bir parazitten kurtulmuş olursun.

  • Bruce  (28.09.18 18:17:08)
bruce ve bruce gibi düşünenlere katılıyorum. bu boktan arkadaşlığı sündürmeyin yalan söylerek. kesip atın gitsin.

  • tukenmez adam  (28.09.18 18:51:56)
yalan soyleme +1 son olayi yuzune vur gelmesin kusura da baksin kirilirsa da kirilsin. o ne yuzsuzlukmus oyle ya. ayip.1

  • in vino veritas  (28.09.18 18:52:29)
bruce'a artı bir der ve kanka dememeni rica ederim. kankası kimse onda kalsın

  • fatih baker  (29.09.18 03:56:59)