Dizel arabayı sık kullanmazsak bir şey olur mu?

okulu bıraktım, eğitimime 1 yıl ara verdim dolayısıyla hiç dışarı çıkmıyorum araba dışarda yatıyor. dizel 2017 leon. 10 binde falan daha. bu sıkıntı yaratır mı, yoksa ara sıra tur atıp geleyim mi? kaç günlük periyotlarla yapmalıyım?

not: satmak gibi bir düşüncem yok.

1-2 haftada bir çalıştırsan iyi olur. düşük km'de tut satarken iyi fiyata verirsin.

  • prasinos  (27.09.18 15:52:09)
haftada bir çalıştır en azından.

  • cemiyetin ünlü siması  (27.09.18 15:52:42)
Pazardan pazara bir dolaşmakta fayda var. Duran araba iyi olmaz derler.

  • neymis  (27.09.18 15:53:26)
ayda 1 olduğu yerde 5-10 dk çalıştırsan bile yeter. Ama araba acil birşey için lazım olur diyorsan. dışarı çıktıkca lastiklerin havasına bak, arada çalıştırmanda aküyü sarj eder.

  • 1917  (27.09.18 15:56:09 ~ 16:01:12)
normal akü ise haftada bir, jel akü ise ayda bir şöyle bir 10 dakika çalışmasında fayda var. yoksa bindiğinde aküsü boşalmış olabilir, canını sıkar.

  • babilbaligi  (27.09.18 16:01:58)
Akünün kutup başlarını sök yeterli.

  • caletti  (27.09.18 16:35:05)
3 yıllık arabam 2 ayda bir kere çalıştı sadece. Aküde bir problem oluşmadı.

  • Depik  (27.09.18 17:30:30)
her hafta bi yarım saat tur yap bence.

lastikler de dönsün.
hem şanzıman yağlanır, hem motor ısınır, hem difransiyel döner yağlanır(2 saat çalıştırsan da yükte kullanmayacağın için ısınmaz rolantide, yağ da ısınmaz,)
  • killerbee  (27.09.18 17:37:41)
arada alışverişe falan git avmye şkfdşlsk

  • yuto  (27.09.18 18:59:25)
Çok araba yatırmış biri olarak tavsiye;
1. Ağaç altına park etme.
2. Haftada bir yıkamaya sok benzincide falan.
3. En az haftada bir tur at ve tüm vitesleri kullan, motor ideal sıcaklığına çıkana kadar sür.
4. Uzun süre yatacak arabaya branda şart. Yoksa tüm hava ve su giderleri tozla, yaprakla, polenle tıkanır, araba içeri su almaya başlar.
5. Lastik uzun süre aynı noktada park halinde kalınca yapısı bozulur, balans tutma sorunu çekebilir.

Yatırmak yerine satmak en mantıklısıdır.
  • bos gezenin bos ustasi  (27.09.18 19:56:21)
6. Sürmesen ve hiç km yapmasan bile 1-1,5 senede bir periyodik bakıma girmesi şart. Yağ eskimeye başlar, filtreler tozla dolar, hatta lastikler bile sertleşir zamanla diş derinliği olsa bile tutmaz. 2 sene yatırdım arabamı ben en sonunda perte çıktı.

  • bos gezenin bos ustasi  (27.09.18 19:58:16)
Asla 2. El bir şey almam. Bunu satsam sıfırını tekrar alamam. Niye satayım o halde? Temmuzda aktif olarak kullanmaya devam ederim.

Araba zaten sitenin kapalı otoparkında. En kötü ayda bir kullanırım zaten ama ya kullanmazsam diye düşündüm. Aldığımdan beri 1 seneyi geçeceği için 1 ay sonra doğuş oto’ya bakımına götürcem.
  • Drakath  (27.09.18 20:21:59)
@caletti çok doğru ve teknik bir cevap vermiş ama dalga geçiyor sanıp tik atmamışsın.

Araç kullanılmayacaksa ilk yapılması gereken şey akü kutup başını sökmektir, lastiklerin sağlığı için aracı takoza alıp lastiğe yük bindirmemek de gerekli.

Durduğu yerde 10 dk çalıştırmak hiç bir işe yaramayacağı gibi zararı olur. Akü dolmanın aksine her marş basışta 10 dakikalık dolumdan daha fazla enerji harcar.

Motor tam ısınmadan kapatılacağı için terleme/buhar yapar eksoz sistemlerinde.

Tam ısınmayacaksa haftada bir çalıştırmak gereksiz.

15 günde bir otoparktan çıkarıp bir kaç km dolaşıp gelmeniz yeterli olur, hatta akü sağlıklı ise ayda bir bile yetebilir.
  • John Bloor  (28.09.18 10:07:33)