Gelir Vergisi Brüt Maaş vs vs

15000 brüt maaş alan bir kişinin;
+yıllık brüt geliri : 180000
+agı : 1826

-sgk primi : 25200
-işsizlik kesintisi : 1800
-damga vergisi : 1336
-gelir vergisi : 40830

+ dip toplam :181826
- dip toplam : 69166

% 38 gelirini direkt kaybediyor.

365 günün 139 gününü vergiler için çalışıyor.

24 saatin 9 saat 15 dakikası vergiler için çalışıyor.

1 ocaktan itibaren 19 mayısa kadar vergiler için çalışıyor.

Bu durum bana mı saçma geliyor, neden kimse yeter amk deyip itiraz etmiyor bu duruma niye hiç bir siyasi partinin seçim çalışmasında yer almıyor.

Niye gelirim bana daha hiç gelmeden %23 gelir vergisi veriyorum. işi bana devlet sağlamıyor ben özel şirkette çalışıyorum

En azından yıllık vergim kadar vergisiz işlem neden yapamıyorum. araç alırken ok gelir vergin kadar aracın vergisini düşüyorum neden demiyor devlet.

daraldım amk çalış çalış paso yancı devlete.

En cok sinir oldugum konu. Ben yeter diyorum mesela ama kime nasil isyan edebilirsin ki bu ulkede? Toplu bir isyan yok herkes kendince sovup geciyor.
Ben de daraldim calis kopek gibi ama ortada bir sonuc yok, emegin hic olsun.

  • tuborg yesili  (27.09.18 13:42:31)
harfiyen katılıyorum. bence insanların bu kadar vergi ödediklerinden haberi yok. ülkede şu hesabı yapıp yorumlayabilecek yüzde kaç insan var allasen. vergiler çok ama elden bir şey gelmiyor malesef.

  • srdr  (27.09.18 13:43:58)
tradingeconomics.com

Türkiye'de gelir vergisinden daha büyük bir problem var, o da dolayılı vergiler: KDV, ÖTV.

Dediğinize katılmamak elde değil tabii.
  • monogram  (27.09.18 13:56:11)
derdin o olsun, ötv, kdv nin ötv si vs neler var.

maaş konusunda daralmamak için şöyle düşün, gelir vergisi olmasa şirket sana yine netin kadar verir.
  • acan99670  (27.09.18 14:16:12)
sorun bundan ziyade dolaylı vergilerin aşırı olması ve kamu hizmetlerinin fazlasıyla kalitesiz olması ile ilgili.

yani mesela Avrupa'da da oranlar benzer. ama dolaylı vergi neredeyse yok. kamu hizmetleri gayet başarılı, sağlık bedava eğitim bedava, sosyal devlet imkanları geniş.

bana kalırsa sorun avrupa standardında vergi alıp, afrika standardında hizmet vermekte.
  • babilbaligi  (27.09.18 14:24:33)
saçma gelmez olur mu! asgari ücretlinin dilim değiştirmesine ne demeli?

  • cemiyetin ünlü siması  (27.09.18 14:52:22)
Aynen öyle maalesef. Ağzına sağlık.

  • roket adam  (27.09.18 16:35:48)
Bir çok insan net maaş üzerinden ücret aldığı için bu durumun farkında değil, umrunda da olmuyor (olmalı, ama olmuyor).
Brüt maaş üzerinden ödeme alanlar küfrediyor. Dilim değişip her ay daha az para alınca mecburen ilgileniyorsun.

Vergi çok mu? az değil, ama daha kötüsü adaletsiz olması. Devletin bir çok yerden vergi toplayamaması ve dolaylı vergilere abanması ve zaten vergi verene tekrar vergi uygulaması.
  • burfak  (27.09.18 16:43:03)
Bir de tek kuruş vergi vermeyen esnafı kobiyi düşün. Geçen sözlükte konusu vardı adamlar “ticaret riskli yeaa” diye vergi kaçırmayı haklı buluyorlar. Sen de olsan sen de kaçırırsın argümanları.

  • kumulatifvergimatrahi  (28.09.18 07:30:41)