inşaatçi arkadaşlar - villa m2 maliyeti lazim

80+80+20 metrekareden oluşan , 2,5 katlı ikiz villa yaptırmayı planlıyorum.
arsa maliyetini koymadan , orta - lüks bir villanın , projeden maliyeti ne kadar olur acaba ? ( maliyete a dan z ye her şey dahil olursa daha iyi olur )

teşekkürler.

ayrıntı konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa daha mutlu olurum.

banyoda bide olcak mı?

  • killerbee  (26.09.18 12:26:36)
o kadar değil.

  • expansion pack  (26.09.18 12:31:22)
gençler fukara villası olarak hesaplayın.

bide istemiyor jakuziyle şömine de istemez.
  • killerbee  (26.09.18 12:32:26)
metrekareye 2000 lira gibi diyorum. Lükslüğün ayarlanmasıyla +-%20 oynar bu maliyet.
sadece iç dekorasyon projesine 100 bin tl de ödeyebilirsiniz. size kalmış.

ayrıntı konusunda detaylı çalışmalar yapılması lazım. akıl veren çok olur her zaman dediğim gibi ama kafanız karışır genelde.
  • ozdek  (26.09.18 12:34:41)
şömine olsun abartma.

  • expansion pack  (26.09.18 12:34:42)
bana bina maliyeti lazım.
2.000 TL / M2 gibi.

teşekkürler.
  • expansion pack  (26.09.18 12:35:57)
linkte Bayındırlığın yayınladığı 2018 yılı maliyetleri var.
www.gib.gov.tr

Kurdaki artışı da göz önüne alıp hesap yaparak bir mertebe çıkartabilirsiniz.
  • zombi  (26.09.18 12:40:49)
peki bir kaynak yapayım müsadenizle. bir de bana bunun, siz nasıl diyor ımm kaba inşaat mı desem ne desem bilemedim. dekorasyon hariç. betonarmesi + duvarları + sıvası boyası bitmiş haliyle ne yapar, onu söyleyebilir misiniz? yani yer döşemesi, fayans, mutfak, tuvalet banyo falan girmesin. sade dört duvar bi tavan. buna kaç para dersiniz, arazi maliyeti hariç?

sadece tuğlayı betonu değil, mimarını mühendisini işçiliğini falan da koyun ama.
  • kibritsuyu  (26.09.18 12:41:07 ~ 12:43:30)
@kibritsuyu
villa mı yine?
kaba inşaat yaklaşık %40 ı gibi alabilirsiniz.
kapı bile yok yani
  • ozdek  (26.09.18 12:42:23)
üretimi bilemem de projesini 10k'ya hallederiz. tanıdık mimar var.

  • zgrydn  (26.09.18 12:43:58 ~ 12:44:24)
evet villa diyelim. kendi arazimize, kendi oturacağımız müstakil bir ev mesela.

kapı falan yok evet. dört duvar bi tavan. ortalama bir malzeme kullanarak. yani sıvanın bi kireçle yapılanı var mesela anam babam usulü, bi de yok sika, yok bilmemne envayi çeşit katkıyla yapılanı var. işte ortalama bişeyler olsun.
  • kibritsuyu  (26.09.18 12:45:31 ~ 12:46:19)
@zombi burada mesken binaları bölümünden anladığım kadarı ile , betonarme karkas sınıfında lüks inşaat 1.600 tl civarında oluyor , buna dediğiniz gibi bi %30 koyalım , bir de kalorifer maliyeti dahil değil diye not düşülmüş , bunu da ilave edersel 2.500 civarı bir maliyet olacak gibi.

  • expansion pack  (26.09.18 12:49:09)
Villa tecrübesi olan bir müteahhit olarak cevaplamaya çalışayım;

Asla bu şekilde masa başında net fiyatı bulamazsınız, söylenen rakamları da asla tuturamazsınız.

Piyasada bilinen metrekare fiyatları çok daireli binalar için ipucu verir, ona bile net sonuç çıkarmaz.

Villa işinde çok değişken vardır, en son "2500 ortalama diyelim" demişsiniz. bu hesapla (180x2500=450 bin) doların sırtlamasından önce normal gibi bu fiyat ama şimdi ve de inşaat süresince bu fiyata çıkabilir misiniz emin değilim.

Havuz var mı? varsa kaça kaç?

Peysaj var mı? Varsa kaç karametre? (evet karametre)

Şömine var mı? Nasıl bir tip? (15 binden başlar 100 bine kadar gider, asansörlü masansörlü 4 tarafı camlı vs)

Pencerelerde motorlu panjur olacak mı?

Kapılar sitandar daire kapısı mı olacak? Villaya yakışır bir şey mi? 300 TL'ye de kapı var 2000 TL'ye de.

Mutfak nasıl projelendirilecek? Sadece mutfak dolabı beş bine de mal edilebilir otuz bine de.

Aslında metrekare x 1600 TL yapıp, üstüne istediğiniz her ekstranın fiyatını ekleyerek %20 şaşmayla maliyeti yakalarsınız.

Geçen bir proje için oturup yaklaşık 3-4 saat çalıştım, yine de o maliyeti tutmayacağını biliyorum.

Kaldı ki elde proje olmadan hesap çok daha zor.
  • John Bloor  (26.09.18 13:34:15)
hangi şehirde yaptıracaksınız?

  • hidrolikortakol  (26.09.18 13:47:35)
@JonhBloor bu söylediğiniz 1.600 TL , sanırım kaba inşaatın maliyeti.

buna dahil olan hiçbir şey yoksa , ben laminant , doğrama , komple mutfak , banyo , yerden ısıtma , boya , elektrik ve sıhhi tesisat giderlerini ekleyip istediğim sonuca yaklaşabilirim belki.

havuz yok , peysaj da sadece çim , bir de kış bahçesi düşünüyorum ama bu ilave tabi , zamanlaması çok önemli değil gibi.

çok teşekkürler.
  • expansion pack  (26.09.18 13:51:27)
@hidrolikortakol İzmir.

  • expansion pack  (26.09.18 13:52:00)
Hayır o 1600 TL proje iskan rüşvet sakal vs hariç net maliyettir.

yani 100 m2 10 daire bir binada 1.600.000 maliyet olur ortalama.

Sen buna ekstraları ve lüksleri ekleyeceksin, zaten mutfağı parkesi kapısı penceresi bina standardında olacaksa bu fiyat mantıklı. Ama bir arada 10 villa yaparsan tutturursun bunu, müstakil bir villa yapınca m2 maliyeti bu şekilde hesaplanamaz.

En basidinden bir bağımsız bölüme (villaya) çatı yapacaksın, ama aynı çatıyı 10 bağımsız bölüme de yapsan maliyet aynı.

Örnekleri çoğaltabilirim.
  • John Bloor  (26.09.18 14:00:56)
Yukarıda çok detaylı bilgiler verilmiş ancak kalorifer için bir bilgi ilave edeyim. Kat kaloriferinin sadece kazanını 2500 TL'ye bulamazsınız. Bir de ev şehre uzak bir konumda ise ustalar fiyatları iyice abartıyorlar.

  • zombi  (26.09.18 15:33:31)
bilmediğim için soruyorum ama prefabrikler baya moda, baktınız mı? beğenmediyseniz hangi sebepten olmaz dediniz? bana da fikir olsun.

  • c1b2k3  (27.09.18 00:28:09)
@c1b2k3 Prefabrikler kendi aralarında çok farklı.
çelik prefabrikler sandığınızdan çok daha maliyetli , bu piyasada görünen modeller yalıtım , sallanma ve bazı diğer sebeplerden dolayı daha çok tarlalarda yada geçici olarak kullanılacak yerlerde daha uygun.

  • expansion pack  (27.09.18 10:08:55)