PAL Sistemi ve Cep Telefonu Videosu

NTSC ve PAL diye iki sistem varmış ya, Samsung ya da iphone telefonlarla çekilen videolar hangisine uyuyo, ya da bunlardan hiç biri mi? Cep telefonları için acaba böyle bir ayrım var mı ?

Biri avrupa diğeri amerika görüntü işleme birimiydi diye hatırlıyorum.

Yani pal için üretilen bir tv yi ntsc yayın yapan bir ülkede kullanamaıyorsunuz, yani kullanıyorsunuz da renkler ve görüntü tırt oluyor.

İlk zamanlar böyleydi ve sonra tüm tvler ve bağıntılı cihazlar ikisini de işleyebilecek şekilde üretildi.

Yani artık böyle bir ayrım kalmadı ya da önemi yok, telefonda kaydettiğiniz görüntü zaten hiç alakalı olmamalı.

Hani .mp4 .mpeg .3gp .avi gibi dosya formatları var ya, onlardan biriyle kaydediyordur.
  • John Bloor  (25.09.18 10:04:48)
zannedersem tüplü televizyon döneminden kalma bir ayırım bu.

pal sisteminde görüntü saniyede 24 kare. ntsc sisteminde saniyede 30 kare.

şimdi tüplü televizyonun ekran yenilemesi bilmemnesi pal iken, saniyede 30 kare çekilmiş görüntüyü oynatamıyordu.

mesela bende amerika'dan gönderilmiş ntsc bir video kaset vardı. ama videomda oynatamıyordum. çünkü kaset saniyede 30 kare olacak şekilde kardedilmişti, benim video ise saniyede 24 kare okumaya çalışıyordu.

pal ile ntsc arasında frame rate harici başka fark da var mıydı bilmiyorum.

artık böyle bir ayrım yok. her televizyon her frame rate'i oynatabiliyor. artık videoları sistemle değil, 4k 60fps, 1080p 30fps falan diye ayırıyoruz. cep telefonunun videosu da ayarlardan hangisini seçtiyseniz öyledir.
  • kibritsuyu  (25.09.18 12:00:14 ~ 12:02:25)