[]

Bir evrim sorusu daha - Canliligin tek bir tanimi mi var?

Selamlar,

Dun izledigim belgeselden sonra bir soru daha olustu kafamda.

Baska bir galakside, baska bir dunyada tanimi bizim bu dunyada yaptigimiz canlilik tanimina uymayan bir hayat gelismis/gelisiyor ve bu hayat uzerinden evrimsel bir surec isliyor olabilir mi? Yoksa canlilik sadece organik molekul temelli bir tanima mi sahip?

Tesekkurler.

 
Organik molekülün temeli karbon, ben de bir belgeselde silikon tabanlı canlıların da oluşabileceğini dinlemiştim. Eğer böyle bir şey gerçekleşmiş ise, karbon bazlı organik moleküllerin dayanıksız olduğu şartlarda da silikon bazlı yaşam formlarının oluşabileceğinden bahsediyordu. Ama neden silikon tabanlı canlı olabileceğini söylemişti de sallıyorum selenyum tabanlı olmayacağını söylememişti, hatırlamıyorum.


  • diyanet takvimi  (24.09.18 18:19:05) 
organik dediğin zaten canlıya ait demek. bambaşka canlı formlarının olmaması için hiç bir sebep yok; olabilir.


  • babilbaligi  (25.09.18 03:48:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.