Autocad ile çalışanlar, version kontrol yapıyor musunuz?

Autocad veya herhangi bir cad programı ile birçok kişinin üzerinde çalıştığı projelerde, kimin nereyi değiştirdiğini bulmak veya projenin eski versiyonuna dönmek resmen işkence.
Autocad ile yoğun çalışanlara soruyorum. Özellikle de mimarlara...
Version kontrol yapıyor musunuz?
Yapıyorsanız nasıl yapıyorsunuz?
Git veya SVN gibi programlar kullandınız mı?
Kullandıysanız dwg dosyalarla mı yoksa dxf dosyalarla mı kullandınız?

Versiyon kontrol namına kullandığınız en ilkel yöntemleri dahi yazarsanız sevinirim. Hiçbir şey yapmıyorsanız onu da yazın lütfen.

Git güzel bir versiyonlama sistemi. Eski versiyona dönmek, o versiyonu etiketlemek vs iyidir. Ancak Şöyle bir durum var. Biz (yazılımcılar) kodlardaki farkları vs görebiliyoruz. Çünkü biz kodları gerçekten de text editor programlarıyla açılabilecek dosyalar halinde saklıyoruz ve doğal olarak onu açıp içini okuyunca anlıyoruz. Buna "TEXT TİPİ DOSYA" denir.

Sense AutoCAD ile bir model oluşturup bunu kaydediyorsun. Ve çıkan dosyayı text editör açmayı denerse sıkıntı oluyor. Dolayısıyla çıkan dosya "TEXT TİPİ" değil. "BINARY TİPİ". Bu tip şeylerde iki versiyon arasındaki farkların anlamını bulmak (yani diff işlemi) pek kolay değil. Text editor ile anlaşılması pek mümkün değil.

Dolayısıyla, versiyonlama yapmak istemen mantıklı. Bunu Git ile de yapabilirsin. Ancak, birden çok kişinin aynı dosyada değişiklik yapıp bunları versiyonlama sistemine göndermesi halinde "Conflict" (Çakışma) denilen şeylerle karşılaşırsın. Bu durumda arkadaşının yaptığı mı geçerli olacak, senin yaptığın mı, yoksa ikisinden de birer parça alacak mısın kararlarını vermek, bir text editör ile üstesinden gelebileceğin bir şey değil. Bu sebeple, bu işlemin yolunu bulamadığın sürece Git senin için etkili bir çözüm olmayacaktır.
  • nejdet c  (24.09.18 11:19:21 ~ 11:19:46)