İlaç buzdolabı

Doktorların dediğine göre ilaçlar buzdolabına konulmamalı çünkü sadece şuruplar değil tablet hapların da etkinliği bozulabiliyormuş. ama 25 derecede saklayın diyor ağustosta da ev 25 dereceden fazla olmaz mı ya işte öyle olur diye iki ay buzdolabına bırakmıştım temmuzdan beri daha yeni çıkardım. Şimdi tablet hapın içeriği azaldı mı bozuldu mu yani boşa mı içiyoruz

Bozulduğunu sanmıyorum, ilaç kutularına 25 derece altında saklayın diyor, normal buz dolabının ısı değeri 3-7 derece olması lazım. Bazı ilaçlar 0-4 derece yazıyor onlar zaten buz aküsü ile satılıyor eczaneden. Buz dolabının 0 derece bölümünde saklanıyor bazı ilaçlar. Şahsen ben 25 derece yazıyorsa güneş görmeyen Serin bir oda çekmece veya dolapta bekletiyorum. Eşimin oldukça fazla tüp bebek ilacı var bazen tedaviden kalan ilaçları ücretsiz veriyorum ihtiyacı olana illa buz dolabında saklanmış arıyorlar. Yahu alirken ilacı eczacı dolaptan mı verdi sana? Cevap yok tabiki. İlacın kutusunda ve prospektusunda saklama koşulları yazıyor. Bozulacak olsa muhakkak uyarırlardı, buzdolabında saklamayin diye

  • Fritz-X  (23.09.18 11:35:05)
buzdolabına konulacak ilaç var konulmayacak ilaç var. soğuk zincir bir ilaç değilse ısı, nem ve ışıktan korunacak şekilde bir dolaba, çekmeceye vs. koyulması yeterli.

  • nrmnm  (23.09.18 11:45:41)