[]

xcode da hesap makinasi yapmaca :)

merhaba arkadaslar,

daha once xcode'da app yazmayi ogrenmek istedigimi sormustum size, birkac arkadas da yon verdi sagolsun.

su an deneme amacli ilk aplikasyonumu yazmaya calisiyorum ama bir yerde tikandim. bana kalsa youtube da izledigim videonun aynisini yapiyorum ama eksik bir nokta var.

hesap makinasi yaziyorum ve rakamlarin sonuc ekranina atamasini gerceklestirdim su an, fakat rakama tikladigimda sonuc ekranina herhangi bir hareket gelmiyor. unlem isaretli bolumde de soyle bir cumle var:

direk ekran goruntusu atiyorum :)

bana bir yol yordan gosterin kurban olayim. daha ilk gunden pes etmeyim.

eksiup.com

 
araştırdım birisi, "For me what worked was the reposition the elements: Drag them again into position and drag their height and width to the desired size again. Then click on "Resolve Auto Layout Issues" and click on "Reset to Suggested Constraints"." demiş.


  • kahoan  (22.09.18 04:21:13) 
çok zevkli iş xcode, pes etme.

şimdi öncelikle senin tasarımda gösterdiğimn ünlenm işareti ve uyarılar layout ile ilgili, yani xcode diyor ki sen bunları elinle koydun iyi güzel de bunların içindeki text'ler değişirse olaylar değişir ben ne yapacağım.

tasarımlarda autolayout kullanabilirsin, işlerin çok daha kolaylaştığını göreceksin, istersen autolayout ile ilgili youtube videolarına filan bakabilirsin,

temel 4-5 şey var onları kaptın mı her cihaza uygun şekil alan uygulama yapabilirsin.

sen bu tasarımı gördüğüm kadarıyla 4s ile yapıp xr simulator ile test ediyorsun yüksek ihtimal xr'da o butonlar küçük kalıyor, autolayout dediğimiz şey bu sorunun çözümü aslında.

soruna ve hataya dönecek olursak tasarımda verdiği şey hata değil uyarı.ama console'da görüğüm kadarıyla invalid argument exception vermiş programın

"terminating app due to uncaught exception .......

diye başlayan cümle aslında hatayı gösteriyor. layout hatası uygulamayı sonlandırmaz tasarım kötü çıkar veya butonu textbox'ı görmezsin vs.

eğer uygulama çalışırken birden kapanıyorsa kod tarafında bir hata yapmışsın demektir, kapandığı anda da zaten sağ altta console'da hatayı görebilirsin.

tam olarak neler döndüğünü anlamak istiyorsan kod tarafında breakpoint koyup satır satır kodu çalıştırıp nerede neden hata aldığını irdeleyebilirsin.

kolaylıklar.
  • ocanal  (22.09.18 08:47:10 ~ 08:49:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.