doğa için yaptığınız küçük iyilikler var mı?

dışarıda bulduğunuz pilleri atık pil kutularına atmak
yine dışarıya atılmış yarısı içilmiş suları (bi insan suya para verip neden hepsini içmez hiç anlamam ya) ağaçların dibine veya dışarıdaki su kaplarına dökmek gibi...

çeşitlendirme açısından sizinkileri de duymak isterim.

- Market alışverişi yaptığımda kendi bez çantamı götürüyorum. Poşet aldığımda ise evde mutlaka gerekecek bir zaman için biriktiriyorum.
- Sahaflardan kitap almaya çalışıyorum.
- Sıvı deodorant ya da roll-on kullanıyorum. Klasik deodorant kullanmıyorum.
- Bozulan eşyalarımı önce onarmayı deniyorum yenisini almak yerine.
  • monogram  (20.09.18 12:54:29)
askerdeyken bol bol izmarit topladım.

  • zgrydn  (20.09.18 12:56:12)
Benim yaptıklarım hem doğa hem de biraz insan sağlığı için

.Doğada yürüyüş yaparken yerde bulduğum çöpleri, plastikleri toplarım.
.Evdeki çöplerimizi kağıt-plastik-cam olarak ayırıp atıyoruz.
.Plastik poşet kullanmıyorum.
.Dışarıdan mümkün olduğunca su almıyorum, evde arıtma suyu kullanıyoruz. Dışarı çıkarken, spora giderken yanıma evdeki sudan alıyorum.
.Evde temizlik için kimyasallar, çamaşır suları vs vs kullanmıyoruz. Sadece buhar makinesi ile temizlik yapıyoruz.
.Bulaşık deterjanı ve sabun olarak Turmepa, Frosch gibi nispeten çevreci markaları kullanıyoruz.
.Çamaşır makinesi deterjanını evde yapıyoruz, yumuşatıcı yerine sirke kullanıyoruz.
.Kozmetik ürünlerim için cruelty free markaları tercih ederim her zaman.
  • peggy  (20.09.18 13:03:33)
Geri donusum kutusu varsa ona atiyorum atiklarimi. Baska da yok. Agac dikecegim useniyorum.
Doga icin yaptigim iyiligi de icinde canlilar yasadigi icin yapiyorum en nihayetinde. "Doga icin" diye bir sey yok, doga kim?

  • stavro  (20.09.18 13:14:45 ~ 13:17:02)
*bakım ürünleri için cruelty free ürünler kullanmaya çalışıyorum. ayrıca hiç makyaj yapmama sebeplerimden biri de hayvanların üstünde test yapılması ve kimyasal kullanımı
*yumuşatıcı vb kimyasal ürünleri tamamen çıkarttım hayatımdan. sirke kullanıyorum.
*duş jeli vb ürünleri de hayatımdan çıkaralı çok oldu. mümkün mertebe doğal sabun kullanmaya çalışıyorum
*kendi arkadaş grubumuzda takas grubu kurduk. artık lazım olmayan veya ihtiyacımız olan bir eşya varsa önce grubumuza soruyoruz. ordan halletmeye çalışıyoruz
*ofiste mutlaka müsvedde kağıt kullanmaya teşvik ediyorum ekibimi
*su ve elektrik tüketiminde çok dikkatliyim. maydanoz vesaire yıkadığım sularla balkondaki çiçeklerimi suluyorum, sonra kaktüslerimin dibinden maydanoz falan çıkıyor ama olsun :). duşta ve diş fırçalarken suyu açık bırakmıyorum. ışıkları mutlaka söndürüyorum odadan çıkarken ve tasarruflu ampüllerden kullanıyorum
*deodorant ve parfüm kullanmıyorum, çiçek aromalı kolonya kullanıyorum, kıyafetlerimin arasına kuru lavanta koyuyorum falan
*çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolmadan çalıştırmıyorum
*alışverişe çantayla gitmeye başladım, bu plastik poşet işini minimum düzeye indirmeye çalışıyorum
*sokağa asla çöp atmıyorum, evde de mümkün mertebe çöpleri ayırıyorum, çöpün kenarına asıyorum toplayanlar ordan alsın diye
  • Phoebe  (20.09.18 13:14:51 ~ 15:42:34)
Meyvelerin çekirdeklerini mümkün mertebe çöp yerine toprak alanlara atmaya çalışıyorum.

  • eylul  (20.09.18 15:01:03)
* mümkün oldukça bez torba ile alışverişe çıkıyorum
* çöpümü ayrıştırmaya çalışıyorum
* aile ve arkadaş grubumuzla çocukların giysilerini değiş-tokuş ediyoruz
* Yaklaşık 5 senedir bulaşık makinasında parlatıcı yerine beyaz sirke kullanıyorum
* guerrilla gardening /seedbombing - tohumları toprak içine sıkıştırıp yürüyüş yaparken toprağa bırakıveriyorum :), yediğimiz meyve çekirdeklerini de öyle
* Meyve / sebze yıkadığım suyla balkondaki çiçekleri suluyorum, balkonu yıkıyorum - ama bazen üşeniyorum buna. Keşke daha kolay bir yolu olsa
* evdeki ampuller tasarruflu / led
* Klima kullanımı minimumda
* Kışın kombi düşük ısıda - inan daha sağlıklı
  • SiyamkedisiZorro  (20.09.18 15:35:11)
*bagu bez torbalarimla alisveris yapiyorum. eve giren torbalari cop torbasi yapiyorum.
*kullanilmayacak hale gelmedikce esyalari atmam. dikerim, yapistiririm, tamir ederim.
*is olsun diye alisveris yapmam.
*suyu bos kullanmam. dogalgazi costurmam, hirkayla otururum.
*kampa falan gidince etrafin copunu toplarim.
*gidalari da suursuzca alip curutup atmam. disarda yiyorsam yiyecegim kadar soylerim. baskasindan kalanlari da kediye kopege tasirim.
*plastik kapaklari da biriktiriyorum.
*disari cikarken evdeki sisemi doldurup cikiyorum.
  • jimicik  (20.09.18 16:03:24 ~ 16:06:14)