Saçına kına yakanlar

Kına karışımına neler koyuyorsunuz?
Sirke ve çay koyuyorum en az. Zaman zaman aloe vera, pancar suyu, adaçayı, zeytinyağı da ekliyorum. Bu sefer cevizin yeşil kabuğunu kaynatıp püre yapıp koyacağım.
Sizin renk ve/veya saç bakımı açısından beğendiğiniz karışımlarınız var mı?

Ben lavanta çiçeği (tohumu değil) ve hibiskus kaynatıp koyuyorum.

Bir de zeytinyağı ya da hind. cevizi yağı ile kınadan sonra saçıma maske yapıyorum. Kınanın içine yağ koyarsan saçın rengi emmesini engelliyor. Kınayı akıttıktan hemen sonra yağ maskesi uygulayın. 10 yıldır saçıma ara ara kına yakarım tecrübe konuşuyor. :)
  • old possum  (20.09.18 11:43:58 ~ 11:44:20)
Pancar ve mor havuç suyu da koyuyorum mevsimine göre şimdi aklıma geldi.

  • old possum  (20.09.18 12:01:29)
Rahmetli anneciğim soğan kabuğu kaynatır suyunu koyardı. Bir de ceviz kabuğu duymuştum

  • SiyamkedisiZorro  (20.09.18 12:02:19)
ben yakmadım hiç ama arkadaşım sık sık yakıyor. ve kına saçı besliyor. ceviz kabuğu+çay+hibiskus koyuyordu başka bişeyler daha koyuyordu ama hepsini hatırlayamadım.

  • naksidil  (20.09.18 12:03:06)
2 gün önce yaptım :)

Zeytinyağı çay sirke limon tuz ceviz yaprağı ve ceviz kabuğu suyu bunları herzaman katıyorum

Bu seferkinde çörekotu yağı keçiboynuzu ve karanfil de kattım ama sanki çörekotu yağı sürmeyi zorlaştırdı gibi biraz pütürlü nette gördüm bir kökten 8 tane saç çıkmış kullanan birinin ayrıca da sürmeyi düşünüyorum

Cevizin kabuğunun özellikle içinde cevizi bölümlere ayıran zar gibi bir kabuk var ya onun suyunun saç beyazlamasına iyi geldiğini okudum hiç üşenmem onu kaynatırım her seferinde kınaya koyarım
3 seneye yakındır birkaç ayda bir kına yaparım saçlarım dalgalı uçlara doğru kuru ve çabuk kırılıyor çok iyi geliyor yumuşacık yapıyor ve kırılmayı önlüyor

@old possum ben de tam tersi zannediyordum yağın kınayı saça daha iyi nüfuz ettirdiğini düşünüyordum zaten yağ ile arındırması zor oluyor bir de senin yöntemi deneyeyim
  • esmeralda  (20.09.18 12:09:42 ~ 12:15:01)
ben hep yakardım gençliğimde. bi keresinde hemşire saçımı nerde boyattığımı sormuştu. kına olduğunu söyleyince çok beğendiğini filan söylemişti.

ben şöyle yaparım, çay demlerim onla kararım. (karmak: yani bulamaç yapmak.) sonra badem yağı, ne geçerse elime faydalı yağlardan az az dökerim. zeytinyağı da. önce tutam tutam sürer sonra hepten tası kafama geçirir elimle ovarım. önce streçle sarar sonra kuruması için streçi çıkarırım. eski bir eşarp varsa onu bağlarım. mümkünse güneşte kurut. o zaman tam kırmızı oluyor.
  • for day to break  (20.09.18 13:06:52)