futbolda kendi adamına faul yaparsan ne olur?

diyelim bir takım oyuncusu kendi takımının oyuncusunun ayağına kayıp onu düşürürse faul olur mu? bu olay ceza alanı içinde olursa penaltı olur mu?

Oyunun seyrini değiştirecek kural dışı bir hareket olduğundan kırmızı kartla çıkarılır diye düşünüyorum.

  • [GODDARD]  (17.09.18 20:08:49)
bir şey olmaz oyun devam eder. faul rakibe yapılan hareketler için geçerli kendi adamına faul yapamazsın ama gider tekme atar, kayar düşürürsen vs. bu sportmenlik dışı hareket olur. o zaman hakem duruma göre uyarır ya da kart vererek cezalandırabilir.

  • nrmnm  (17.09.18 20:09:23)
uluslararası futbol birliği kurulu'nun faul kurallarında "rakip" kelimesi geçiyor.

frikik olması için:
theifab.com
[A direct free kick is awarded if a player commits any of the following offences against "an opponent" in a manner considered by the referee to be careless, reckless or using excessive force...]

veya kart gibi durumlar için:
theifab.com
[A tackle or challenge that endangers the safety of "an opponent" or uses excessive force or brutality must be sanctioned as serious foul play.

Any player who lunges at "an opponent" in challenging for the ball from the front, from the side or from behind using one or both legs, with excessive force or endangers the safety of an opponent is guilty of serious foul play.]

kaza olduğuna kanaat getirilen durumlarda bir karar çıkmayacaktır. ama kasıtlı zarar vermeye yönelik hareketlerde kırmızı kart görenler var:
www.dailymail.co.uk

tabii bu durum da rakibin aleyhine bir durum olmadığı için penaltı veya herhangi bir şey çıkması mümkün değil. kurallarda da "opponent" diye belirtmişler özellikle.
  • miras degil alin teri  (17.09.18 20:12:28 ~ 20:13:31)
sportmenlik dışı hareket yaparsa bu kişi kırmızı kart görür ve rakip takım lehine endirekt serbest vuruş verilir.

  • himmet dayi  (17.09.18 20:28:33)