[]

Arkadaşlar bu hangi bitki?Nane, reyhan ya da fesleğen?

Merhaba arkadaşlar

Annem ekteki bitkinin top nane olduğunu iddia ediyor. Ablamsa reyhan bu diye diretiyor. Bana göre ikisi de değil. Bu bildiğin fesleğen. Nanenin yapraklari daha büyuk olurken reyhan ise koyu/mor renkte değil midir?

Bilgisi olan aydınlatabilir mi?

Cevaplar için çok teşekkür ederim şimdiden.

Bitki:eksiup.com

 
fesleğen doğru cevap.


  • dilemma of subscribtionability  (16.09.18 19:43:30) 
Fesleğen bu. Fesleğenle reyhan aslında aybı tür gibiler. Reyhanın yaprakları daha büyük ve iri. Fesleğen böyle mittik mittik yaprakları var ama genelde ikisini de ikis için kullanıyor insanlar. İkisinin de İngilicesi basil diye geçiyor. Basil diye iki farklı bitki satılıyor.


  • aychovsky  (16.09.18 19:43:47) 
Geniş yapraklı fesleğen diyorum ben de.

Bir Einstein'lık yapayım; kimse tadına bakamıyor ya da koklayamıyor mu? Yoksa sadece fotoğrafa mı bakıyorsunuz siz de?
  • m e b  (16.09.18 19:46:02) 
@m e b kokladik elbette ama sözkonusu bu üç bitki de güzel kokan bitkiler. Ben tadina da baktim ama ayırt edemedim:/


  • Amaranta ursula  (16.09.18 19:47:46) 
Türkiye'de fesleğen dediğimiz şey (fotoğraftaki), dışarıda yunan fesleğeni olarak geçiyor, dekorluk bir bitki.

Türkiye'de reyhan diye geçen şeyse dışarıda basil yani fesleğen olarak geçiyor, yemeğe konulan,pesto sos yapılan o.

Reyhan dediğimiz ise fesleğenin mor yapraklısı oluyor dışarıda mor fesleğen diyolar, türkiye'de şerbeti yapılan bu cins.
  • mirafiori  (16.09.18 19:56:18) 
fesleğen net olarak.


  • mikahakkinen  (16.09.18 20:00:59) 
fesleğen bu. genelde mor olanına reyhan denir. ikisi de aynı türdendir (ocimum basilikum). ama fesleğenle reyhan ismi farklı şekillerde de kullanılır, çok kesin değildir yani. bazıları küçük yapraklı olanına reyhan der vb. nanenin yaprak boyutu türüne göre değişebilir. ama türkiye'de yaygın olan bir türden örnek olsun:

3.bp.blogspot.com

soldaki nane, sağdaki fesleğen.
  • slow like honey  (16.09.18 20:00:59) 
Nane türlerinde ayirt edici özellik yaprakların tırtıklı olması. Fesleğen evet.


  • beetlejuice  (16.09.18 20:19:18) 
bu fesloş


  • exlibris  (16.09.18 20:54:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.